Ekonomi

Yabancılara konut satışında son çeyrekte rekor bekleniyor

Koronavirüs salgının yurt içinde birinci görüldüğü mart ayında gerilemeye başlayan yabancıya konut satışları, geçen yılın birebir ayına kıyasla 5 ay üst üste düşüş göstermişti. Ağustos ayıyla birlikte tekrar yükselişe geçen yabancılara konut satışları, eylül de yüzde 26,1 ve ekimde yüzde 23,1 arttı.

Dördüncü çeyreğin birinci ayında yabancılara konut satışı geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 23,1 artışla 4 bin 272’den 5 bin 258 adede yükseldi. Kesim temsilcileri, kasım ve aralık aylarında da benzeri sayılara ulaşılması durumunda tüm vakitlerin en yüksek dördüncü çeyrek konut satışlarının görülebileceğini söyledi.

SATILAN HER 100 KONUTUN 46’SI İSTANBUL’DA

İstanbul, yabancıların konut en çok tercih ettiği vilayet olmayı sürdürüyor. Geçen ay İstanbul’dan 2 bin 458 konut satın alan yabancılar, Eylül 2019’da 2 bin 43 konutun sahibi oldu. Yabacıların İstanbul’dan konut alımı, ekimde geçen yılın tıpkı aynında nazaran yüzde 20,3 artış kaydetti.

Antalya, satılan 928 konutla yabancıların en çok tercih ettiği ikinci vilayet oldu. Antalya’yı 347 konutla Ankara, 187 konutla Yalova ve 186 konutla Bursa takip etti.

Yabancılar 10 aylık devirde İstanbul’dan 14 bin 424, Antalya’dan 6 bin 53, Ankara’dan 2 bin 176, Bursa’dan 1.068 ve Yalova’dan 1.008 konut satın aldı.

EN ÇOK KONUTU İRANLILAR ALDI

Türkiye’den ekimde en fazla konutu 900 adet ile Iraklılar aldı. Iraklıları 849 konutla İranlılar, 400 konutla Ruslar, 225 konutla Afganlar ve 213 konutla Kazaklar izledi.

Yılın ocak-ekim devrinde liderliği 5 bin 565 konutla İranlılar sürdürdü. Kelam konusu devirde Iraklılar 5 bin 749, Ruslar 2 bin 295, Afganlar 1.502 ve Azeriler 1.020 konutun sahibi oldu.

“YILI EN AZ KAYIPLA ATLATACAĞIZ”

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Lideri Ömer Faruk Akbal, Türkiye’ye milletlerarası yatırımcının konut talebinin gün geçtikçe artmasının kesimin canlanması ismine hayli değer arz ettiğini söyledi.

Akbal, bu nedenle 2020 genelinde yabancıya konut satışında 40 bin adede yaklaşabileceklerini ve yılı en az kayıpla atlatabileceklerini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Avrupa’da tahlil ettiğimiz yabancıya konut satışı piyasasında yalnızca Almanya’nın Türkiye’deki üzere olumlu bir havaya sahip olduğunu gördük. Lakin bu ülkedeki yıllık konut satışı Türkiye’nin bir aylık sayısına denk geliyor. Kesim olarak yakaladığımız bu istikrarın daha da güzelleşerek devam etmesi yatırımcılar için inançlı limanın Türkiye olduğunu bir sefer daha gösterdi.”

Akbal, ABD ve İngiltere’den gelen talepte evvelki yıla nazaran yaşanan ivmelenmenin dikkat çektiğini belirterek, ABD vatandaşlarının geçen yıl ekimde 57 olan konut alımının 104’e ulaştığını bildirdi.

“SEKTÖR ÜLKEYE DÖVİZ KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR”

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Altan Elmas da ekimde yabancı alıcılara 5 bin 258 adet konut satıldığını söz etti.

Bu sayının çok değerli olduğunu lisana getiren Elmas, “Sektör ülkeye döviz kazandırmaya devam ediyor. Bu sayı ekimde yaklaşık 800 milyon dolar döviz girdisi demektir. Eylül-ekimde 1 milyar 500 milyon doları aşan bir döviz girdisi sağlanmıştır. Seyahat yasaklarının kalması ve bilhassa geçtiğimiz haftalara kadar yüksek seyreden döviz kurunun yabancı yatırımcı için cazip tesirlerini biz de bölüm olarak konut satışlarımızda görmeye devam ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu