Ekonomi

Vergi müfettişleri toplantısında ticarette değişim konuşuldu

Vergi Müfettişleri Derneği tarafından düzenlenen “VMD Tepe 2021” etkinliğinde konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, gelecek yılların e-ticaret üzerinden şekilleneceğini lisana getirdi.

“TÜRKİYE 21’NCİ YÜZYILA MUTLAK SURETTE MÜHRÜNÜ VURACAK”

Vergi Müfettişleri Derneği tarafından düzenlenen “VMD Tepe 2021” aktifliğinin birincisi “Ticarette Değişim” başlığı çerçevesinde online olarak canlı gerçekleştirildi. Oturuma e-ticaret konusu damga vururken Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Türkiye’nin 21’nci yüzyıla mutlak surette mührünü vuracağını söyledi.

TÜRKİYE PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR ÜLKE POZİSYONUNA GELDİ

Nureddin Nebati, “Yerli ve ulusal üretim ile ilgili atılmış olan adımların yansımalarının bugüne gelmiş olması bizim ülke olarak gururumuz hem de ülkemizin bu yüzyıla damgasını vuran adımlarda ne kadar isabetli hareket ettiğini göstermesi açısından çok değerli bir örnek.” dedi.

“TÜRKİYE 2020 YILINI DÜNYA ÜLKELERİNDEN AYRIŞARAK TAMAMLADI”

Türkiye’nin 2020 yılını bütün dünya ülkeleri ile de ayrışarak farklı bir noktada tamamladığını söyleyen Nebati, “Özellikle sıhhat alanında 18 yıldır atılmış olan adımların göstermiş olduğu muvaffakiyet, hastanelerimizin ve sıhhat ordumuzun büyük bir özveri ile yapmış olduğu bu çalışmalar ile Türkiye’de sıhhat sisteminin hangi kademeye geldiğini göstermesi açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Pandemi başladığında memleketler arası kuruluşlar başta olmak üzere Türkiye’nin 2020 yılını küçülerek geçireceğini tabir ediyorlardı. Biz de ısrarla hayır büyüme ile tamamlayacak diyorduk. Zira attığımız adımların ne olduğunu biliyoruz.” dedi.

“KAYBEDİLEN VAKTİ SÜRATLİ BİR FORMDA TELAFİ EDECEK ADIMLAR ATILIYOR”

Nebati, “Özellikle 600 milyar liraya yaklaşan desteklemeler ile kredi hacminin genişlemesi, kısa çalışma ödeneği ile ilgili atılan adımlar, kobilerden büyük işletmelere kadar elde etmiş olduğu kazanımlar ile Türkiye 2020 yılını atlatmış oldu. Artık 2021 yılı elde edilen kazanımlar ve bilhassa de sıkı para siyaseti ile döviz fiyatlarının denetim altına alınması için atılan adımlarla da farklı bir noktaya gidiyor. Türkiye bir tarafta büyüyüp gelişirken öbür tarafta da 2021’de atılmış olan adımlar ile kaybedilmiş olan vakti süratli bir halde telafi edecek adımlar atıyor.” tabirlerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILLAR E-TİCARET ÜZERİNDEN ŞEKİLLENECEK”

Dijitalleşmenin ehemmiyetine de vurgu yapan Nebati, önümüzdeki ayların, yılların e-ticaret üzerinden şekilleneceğini söyledi.

“E-TİCARET İLE İLGİLİ ÖNEMLİ ATILIMLAR OLUYOR”

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ise ticaretin aşikâr bir kısmının E-ticaret ile yapıldığı için batıda yaklaşık 25 yıldan beri fakat bizim ülkemizde yüklü olarak son 10-15 yıldır konuşulan ve altyapısı gelişen yapıya bakıldığında bununla ilgili çok önemli atılımların olduğunu söz etti.

“DİJİTAL HİZMET VERGİSİ UYGULAMAYA KOYULDU”

Bu işte öncü olanların piyasayı domine etme imkanına sahip olduğunu söz eden Uçarmak konuşmasının devamında “Hizmet bölümünü yabancı varlığının sizin hizmet piyasanızı yönlendirdiğini görüyoruz. Buna rağmen ülkemiz burada düzgün bir duruş sergiledi. Dijital Hizmet Vergisini uygulamaya koydu.“ dedi.

“DİJİTALLEŞME SANAYİ AÇISINDAN FARKLILIK GETİRDİ”

Ankara Sanayi Odası Lideri Nurettin Özdebir ise dijitalleşmenin sanayi açısından kendilerine farklı açılımlar getirdiği üzere ticaretin yönetilmesi ve e-ticaret üzere kolaylıkları da sağlaması açısından son derece değerli olduğunu söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu