Ekonomi

Vatandaş Alo 174 Besin Sınırı’na 2.4 milyon ihbar yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Alo 174 Besin Sınırı kurarak, besin alanında Avrupa Birliği (AB) ile uyumlaştırılmış aktif bir denetim ve kontrol sistemi oluşturdu.

Bu kapsamda, risk asıllı olarak Türkiye genelinde yürütülen denetimlerde 2019 yılında 1 milyon 215 bin 996 besin kontrolü yapıldı. Bu yıl ise ekim ayı prestijiyle 1 milyon 17 bin 663 besin kontrolü gerçekleştirilirken, bu faaliyetler devam ediyor.

Yıl sonuna kadar kontrol sayısının 1 milyon 300 bine ulaşması bekleniyor.

BESİN DENETÇİSİ SAYISI 7 BİNE ÇIKTI

Besin denetçisi sayısı 2002 yılında 1.500 iken bu yıl prestijiyle 7 bin işçiden oluşan “kontrol ve kontrol ordusu” oluşturuldu.

TOPLAM 3 BİN 605 ESER İFŞA EDİLDİ

Bakanlık, sıhhatsiz besin üreten, taklit ve tağşiş yapan besin firmalarını kamuoyuna ifşa ederken, 2012 yılı ile bu yılın ekim ayı ortasında değişik periyotlarda 26 defa kamuoyuna açıklama yapıldı.

Bu kapsamda, 1.609 firmanın 3 bin 605 farklı parti eserinin kamuoyuna duyurusu yapıldı. Kontroller sonucu, 2 bin 999 parti eser taklit-tağşiş kapsamında, 493 parti eser ise içinde bulunmaması gereken ilaç etken hususu yahut boyar unsur içermesi nedeniyle kamuoyuna ifşa edildi.

Geçen yıl 1.211, Ekim 2020 prestijiyle ise 789 farklı parti eser kamuoyuna duyuruldu.

ÇAPRAZ KONTROL PLANLAMASI

Bakanlıkça oluşturulan Alo 174 Besin Çizgisi’ne tüketicilerden gelen ihbar, şikayet, teklif ve başka talepler web tabanlı yazılım sayesinde anında 81 vilayet müdürlüğüne iletilirken, gerekli süreçler de yapılıyor.

GELEN ARAMALARIN KARŞILIĞINDA 54 BİNDEN FAZLA CEZAİ SÜREÇ UYGULANDI

Yapılan aramalardan ihbar-şikayet kapsamında olan 743 bin müracaatın 741 bini sonuçlandırıldı ve kontrollerle 54 binden fazla cezai süreç uygulandı.

Alo 174 Besin Sınırı, tüketicinin kontrol sistemine faal iştirakinin sağlanması hedefiyle 2009 yılında kurulmuştu.

Bakanlıkça, besin ve besinle temas eden husus ve gereçler için 6 bin çapraz kontrol yapılması planlandı.

YENİ YASAL DÜZENLEME ÇIKARILDI

Öte yandan, kısa müddet evvel maddeleşen Besin, Tarım ve Orman Alanında Kimi Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun’a nazaran, şahısların hayatını ve sıhhatini tehlikeye atacak besinler, masrafları sorumlusuna ilişkin olmak üzere piyasadan toplatılacak ve mülkiyeti kamuya geçirilerek imha edilecek.

Kelam konusu besinleri üreten, ithal eden, kendi ismi yahut ticari unvanı altında piyasaya arz eden besin işletmecilerine, 1 yıldan 5 yıla kadar mahpus ve bin günden 5 bin güne kadar isimli para cezası verilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu