Ekonomi

Varlık barışı fırsatından yararlanmak için son 20 gün

17 Kasım 2020’de yürürlüğe giren “Bazı Alacakların Tekrar Yapılandırılması Hakkında Kanun” ile varlık barışına yönelik yeni bir imkanın önü açılmıştı.

Buna bağlı olarak uygulamadan yararlanılması için yurt dışında bulunan varlıkların, 30 Haziran’a kadar Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlara bildirilmesi ve bu varlıkların bildirim tarihinden itibaren 3 ay içinde ülkeye getirilmesi gerekiyor.

MAKSAT YURT DIŞINDAKİ VARLIKLARI İKTİSADA KAZANDIRMAK

Varlık barışı uygulamasıyla gerçek ve hukuksal bireylerin, yurt dışında bulunan kimi varlıklarını Türkiye’ye getirerek ulusal iktisada kazandırması amaçlanıyor. Uygulamayla bu varlıkları Türkiye’ye getirenlere serbestçe tasarruf etme imkanı tanınıyor.

YURT DIŞINDA BULUNAN PARA, DÖVİZ, ALTIN, MENKUL DEĞERLER İÇİN GEÇERLİ

Varlık barışı kapsamına, yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul değerler ve öteki sermaye piyasası araçları giriyor. Uygulamadan, yurt dışında para, döviz, altın, menkul değer ve öteki sermaye piyasası aracı bulunan gerçek ve hükmî şahıslar yararlanabilecek.

TÜRK VATANDAŞI OLMA ZARURİLİĞİ YOK

Kelam konusu varlıkların Türkiye’ye getirilebilmesi için vergi mükellefi yahut Türk vatandaşı olma mecburiliği bulunmuyor. Varlıklarını yurt dışından getirenler bunlar nedeniyle rastgele bir vergi ödemeyecek.

İNCELEME YAPILMAYACAK

Ayrıyeten, varlık barışından yararlananlar hakkında bildirilen varlıklar nedeniyle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.

Yurt dışından getirilerek bildirime bahis edilen varlıklar, bildirim sonrasında istenildiği üzere serbestçe kullanılabilecek. Bildirimde bulunan mükellefler, bu varlıklarıyla yatırım yapabilecekleri üzere bunları sermaye olarak da kullanabilecek.

VARLIKLAR 3 AY İÇİNDE TÜRKİYE’YE GETİRİLMELİ

Yurt dışında sahip olunan kelam konusu varlıklar, Türk Lirası bedeli üzerinden 30 Haziran’a kadar bankalara yahut aracı kurumlara bildirilebilecek. Bu varlıkların bildirim tarihinden itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi gerekecek.

Bahse husus varlıkların Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi yahut fiziki olarak Türkiye’ye getirilmesi halinde ülkeye getirilme koşulu sağlanmış olacak.

YURT İÇİNDEKİ VARLIKLAR İÇİN DE İMKAN TANIYOR

Varlık barışı, yurt içindeki varlıkların kayıt altına alınması için de imkan sunuyor. Düzenlemeyle gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, yurt içinde bulunan lakin yasal defter kayıtlarında yer almayan varlıklarını vergi dairesine beyan ederek yasal defter kayıtlarına alabilecek.

YASAL DEFTERLERDE YER ALMAYAN VARLIKLARI KAPSIYOR

Varlık barışı kapsamına, yasal defterlerde yer almayan para, döviz, altın, menkul değerler ve öteki sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar giriyor.

Uygulamadan, Türkiye’de bulunan lakin yasal defter kayıtlarında yer almayan varlıkları bulunan mükellefler yararlanabilecek. Düzenlemeye nazaran, uygulamadan yararlanabilmesi için gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olunması, yurt içinde bulunan varlıkların 17 Kasım 2020 prestijiyle yasal defter kayıtlarında yer almaması koşulu aranıyor.

Varlık barışından yararlanacak mükellefler, yurt içindeki varlıkları nedeniyle rastgele bir vergi ödemeyecek. Ayrıyeten bildirilen varlıklar nedeniyle mükelleflere vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak. Mükellefler, bildirilen varlıklar nedeniyle gelir yahut kurumlar vergisine tabi tutulmayacak ve bu varlıklar şirketler açısından da dağıtılabilir yararın tespitinde dikkate alınmayacak. Yurt içinde bildirime mevzu edilen varlıklar, bildirim sonrasında istenildiği üzere serbestçe kullanılabilecek. Bildirimde bulunan mükellefler bu varlıklarıyla yatırım yapabilecekleri üzere sermaye olarak da kullanabilecekler.

VARLIKLARIN ORTAKLARA DAĞITILMASI DURUMUNDA KÂR DAĞITIMINA VERGİ YOK

İstenilmesi halinde şirketlere konulan bu varlıklar serbestçe işletmeden çekilebilecek. Bu varlıkların ortaklara dağıtılması durumunda da kâr dağıtımına bağlı vergi alınmayacak.

Bildirime mevzu varlıklardan taşınmaz dışındakilerin banka yahut aracı kurumlardaki hesaplara yatırılması gerekiyor. Varlıkların banka yahut aracı kurumlara yatırılarak ispatlanması, banka ve aracı kurumlarca düzenlenmesi mecburî evraklarla tevsik edilmesi kaidesi bulunuyor.

MÜRACAATLAR VERGİ DAİRELERİNE

Yurt içinde bulunan varlıkların, bildirim formu ile Türk Lirası pahası üzerinden 30 Haziran’a kadar vergi dairelerine bildirilmesi gerekiyor. Müracaatlar, gelir yahut kurumlar vergisi tarafından bağlı olunan vergi dairesine yapılacak. Bu bildirimler elektronik ortamda da gerçekleştirilebilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu