Ekonomi

Türkiye’nin birinci tescilli yerli ve ulusal kenevir tohumu: Narlı ve Vezir

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve ulusal kenevir olma özelliğine sahip “Narlı” ve “Vezir”, Türkiye’nin birinci tescilli endüstriyel kenevir tohumu oldu.

TESCİL İÇİN 2 YIL EVVEL BAŞVURULDU

2 yıl evvel ocak ayında tescil edilmesi için başvurulan Narlı ve Vezir isminde kenevir tohumu çeşitlerinde, tescil çalışmalarında sona gelindi.

DOKUMACILIK DAHİL BİRÇOK ALANDA KULLANILABİLECEK

Çalışmalar sonunda Türkiye’nin birinci ve yerli ulusal kenevir olma özelliği taşıyan Narlı ve Vezir kenevir tohumuna tescil dokümanı verildi. Endüstriyel manada ktestil başta olmak üzere birçok farklı dalda kullanılabilen bu tohumların uyuşturucu özelliği bulunmuyor.

“BİZE İLİŞKİN KENEVİR ÇEŞİDİ YOKTU”

Tescil süreci hakkında bilgi veren OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, “Ülkemizde kenevir tarımı uzun yıllardır yapılmaktadır. Bu coğrafyaya kenevir gelmeden öncede kenevir tarımı yapılmaktaydı. Bizim ülke olarak tescilli kenevir çeşidimiz yoktu. Tüm özellikleri ortaya konmuş, ismi olan özellikleri bilinen standart üretime uygun çeşit manasına gelmektedir. Tarımda başlangıç tohumdur.

UYUŞTURUCU UNSUR İÇERMİYOR

O bakımdan tohumdaki standart ile başlamak istedik. 2013 yılında ülkemiz kenevir genetiklerinde yeni kaidelere uygun, endüstriyel mana taşıyan, uyuşturucu unsur oranı olmayan çeşit üretebilir miyiz diye başlamış olduk. Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun’da bulunan Karadeniz Ziraî Araştırma Enstitüsü ile birlikte başladık.


TÜBİTAK TAKVİYELİ TOHUMLAR: NARLI İLE VEZİR

Bu çalışma daha sonra TÜBİTAK tarafından desteklendi. Çalışmalarımızın birinci eseri 2019 yılı Ocak ayında orta öğün olarak 2 adayımızı tescile sunmuş olduk. Tescil çalışmaları 2 yıl sürdü. 2 yılın sonunda 2 adayımız uygun bulundu ve isimlerini Vezir ve Narlı demek suretiyle tohumlarımızı tescil ettirmiş olduk.” dedi.

İLAÇ VE BESİN MAKSATLI TOHUMLAR DA YOLDA

Öteki gayeler için kullanılabilecek kenevir adaylarının da olduğu söyleyen Aytaç, “Elimizde ileriki yıllarda değişik gayeli uygun alabilecek örnekler var. Bunlarla ilgili çalışıyoruz. Yakın gelecekte öteki emeller için kullanılabilecek olan ilaç hedefli, besin maksatlı olarak kullanılabilecek çeşitli adaylarımız da var. Yakın gelecekte bunlar için de müracaat yapacağız.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu