Ekonomi

Türkiye-Afrika İktisat ve İş Forumu’ndan ortak bildiri

Türkiye-Afrika 3. İktisat ve İş Forumu kapsamında, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Afrika Birliği Kurulu (AUC) Ekonomik Kalkınma, Ticaret, Sanayi ve Madencilik Komiseri Albert Muchanga ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Dış Ticaret Bakanı Jean Lucien Bussa Tongba’nın iştirakiyle basın toplantısı gerçekleştirildi.

TÜRKİYE VE AFRİKA’DAN ÖZEL DAL TEMSİLCİLERİNİN KATILDI

Toplantıda dağıtılan forumun ortak bildirisinde, 45 Afrika ülkesinden iştirak olan foruma, Türkiye ve Afrika’dan özel bölüm temsilcilerinin katıldığı bildirildi.

Kalkınma ve ekonomik entegrasyon için Türkiye ile Afrika ortasındaki kalıcı paydaşlığın güçlendirilmesi maksadıyla ortak bildiride, şunlar kaydedildi:

“Forum, Afrika Birliği’nin 2063 gündemine ve Afrika ülkelerinin kapsayıcı büyümesine ve sürdürülebilir kalkınmasına odaklanan Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ne dayanağını tabir etmiştir. Forum, Afrika Birliği’nin Afrika’nın ekonomik entegrasyonunu teşvik etmedeki değerli rolünü kabul etmiştir. Forum, Türkiye’nin Afrika’da barışı, istikrarı ve altyapı gelişimini teşvik etme eforlarını ve katkısını takdir etmiştir. Forum, organizatörlere mevcut ortak diyalog platformunu güçlendirmeye devam etmelerini, Afrika-Türkiye klâsik dostluğunu pekiştirmelerini, karşılıklı stratejik iş birliğini derinleştirmelerini ve Türkiye ile Afrika ortasındaki somut iş birliği sistemini geliştirmelerini tavsiye etmiştir.”

“ÇEŞİTLİ ALANLARDA YATIRIM YAPILACAK”

Ortak bildiriye nazaran, forum, özel bölümü öncelikli alanlar olarak teknoloji, turizm, tarım, elektrik üretimi, iletim ve dağıtım tesisleri ve hizmetleri, havacılık, denizcilik, eğitim, sıhhat ve net sıfır karbon emisyon alanlarına yatırım yapmaya teşvik etti.

Forum, Afrika içi ticareti artırmanın ve Afrika’nın global ticaretteki hissesini artırmanın bir yolu olarak bölgesel ziraî sürece ve üretim merkezlerinin kurulması yoluyla Afrika’nın ziraî sürece ve üretim kapasitelerini geliştirmek için Türkiye ve Afrika ortasındaki iş birliğini güçlendirmenin değerini vurguladı.

AFRİKA ÜLKELERİNE KORONAVİRÜS AŞILARININ TEDARİKİNİN ARTIRILMASI GEREKSİNİMİ DA VURGULANDI

Ortak bildiride, şu sözlere yer verildi: “Forum, ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasında bayanların ve gençlerin değerli rolünün altını çizmiş ve bayanlara ve gençlere, Türkiye ve Afrika’nın da ticari ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında faal rol almalarını sağlamak için elverişli bir ortam sağlanmasına olan bağlılığını söz etmiştir. Forum, paydaşlığın yararları konusunda nizamlı halkla irtibat ve farkındalık artırma gayretlerinin rolünün altını çizmiştir. Forum ayrıyeten, Afrika ülkelerine koronavirüs aşılarının tedarikinin artırılması gereksinimini da vurgulamıştır. Forum, karşılıklı faydalı sonuçların elde edilmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getirmiş ve paydaşlığı pekiştirmek için bir sonraki Afrika-Türkiye İktisat ve İş Forumu’nu 2023’te düzenleme konusunda mutabık kalmıştır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu