Ekonomi

Turizm bölümü temsilcileri 2021’e umutla bakıyor

Alternatif Turizm İşletmeleri Birliği (ATİB) Lideri Cem Karaca, tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de tesirli olan koronavirüsten en çok etkilenen bölümlerin başında turizmin geldiğini hatırlattı.

“2021’DE GÜÇLÜ GERİ DÖNÜŞLER OLACAKTIR”

Antalya’da turistlerin problemsiz ağırlandığını tabir eden Karaca, herkesin seyahat etmek için önemli çekincelerinin olduğu bir devirde Antalya’ya 3 milyonu aşkın insanın gelmesinin Türkiye’ye duyulan inancın en değerli işaretlerinden biri olduğunu belirtti.

“TÜRK TURİZMİ KORONAVİRÜSTE BAŞARILI BİR İMTİHAN VERDİ”

Karaca, turistlerin hiçbir sorun yaşamadan ülkelerine dönmüş olmasının da Türkiye’nin sıhhat tarafından muteber bir destinasyon olduğunu kanıtladığına işaret ederek, “Bu yıl pandemi ve seyahat kısıtlamaları üzere nedenlerle az sayıda turisti konuk etmiş olsak da verdiğimiz bu başarılı imtihanın 2021 yılında güçlü geri dönüşlere yol açacağını umuyoruz. Dünyada pandemi süreci devam etmesine rağmen bu yıl Rus pazarında kısa müddette yaşanan hareketlilik bunun en kıymetli işaretlerinden biri.” diye konuştu.

“RAKİP DESTİNASYONLAR İTİMAT KAYBEDİYOR”

Avrupa ve dünyanın farklı noktalarında birçok ülkenin ikinci dalga nedeniyle salgının birinci günlerindeki sürece sürüklendiği istikametinde haberler geldiğini aktaran Karaca, Türkiye’nin ise istikrarlı formda süreci yönettiğini söz etti.

Bu durumun turizm dalına de olumlu yansıdığını vurgulayan Karaca, “İtalya, İspanya ve Yunanistan üzere Türkiye’nin rakibi pozisyonundaki destinasyonlar önemli itimat kaybına uğrarken, bu süreçte Türkiye’nin yıldızının parlayacağına inanıyoruz.” dedi.

“KASIMDA BİLE TURİST AĞIRLIYORUZ”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Lideri Ülkay Atmaca ise koronavirüs nedeniyle güç bir yıl geçirildiğini lakin değerli dersler alındığını belirterek, “Birçok destinasyona bugün turist gitmezken biz kasımda bile turist ağırlıyoruz. Hâlâ otellerimiz açık. Bizim için değerli olan, turist sayısından çok otellerin açık olmasıydı.” formunda konuştu.

Atmaca, dünyanın en değerli turizm destinasyonu Antalya’nın turistlere itimat verdiğini aktararak, “Bu yıl yapılanların meyvesini 2021’de toplayacağımızı düşünüyorum. Dal olarak gelecek yıldan umutluyuz.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu