Ekonomi

Toplu alanlarda 1 Eylül’den itibaren 2 doz aşı mecburiliği talebi

Koronavirüs salgınından toplumca korunmak için aşılanma oranının artmasını teşvik etmek ve çalışma sıhhatini öncelemek ismine alanda bulunan iş dünyasından bir teklif geldi.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) İdare Heyeti Lideri Kaya Demirer, 1 Eylül’den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu üzere yerlerde bulunacaklara 2 doz aşı mecburiliği getirilmesi davetinde bulundu.

“SALGIN DELTA VARYANTI İLE 4. DALGA TESİRİ GÖSTERMEYE BAŞLADI”

Demirer, global çapta trajik problemler yaratan koronavirüs salgınının delta varyantı ile 4. dalga tesirini göstermeye hazırlandığını, bayram sonraki gözlemlenen hadise sayısındaki artışın kendilerini güç geçecek bir sonbahar devri ile karşı karşıya bıraktığını bildirdi.

“SALGIN SÜRECİNDE 18 AY ÇALIŞILAMADI”

SALGININ BEDELİ AĞIR OLDU

Demirer, salgının bedelini ekonomik ve toplumsal olarak ödediklerini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün salgının bir daha geri gelmemek üzere ortadan kalktığını düşünmek için erken. Ama bugün 18 aydır süren uğraşta gelinen noktada insanlık için bir umut var, zira aşı var. Aşı, tercih değil toplumsal sorumluluktur. İnanıyoruz ki kişisel özgürlükler lakin toplumsal kazanımlarla korunabilir. Şu anda mümkün olan tek seçenek hayatı korumak için virüsle inançlı bir formda bir ortada yaşamak, toplumun farkındalığını ve kurallara ahengi artırmaktır.

HEDEF TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK YAKALAMAK

Toplumsal bağışıklığı yakalamak da artık bir metot olarak gözükmektedir. Çünkü iki doz aşısını tamamlamış bireylerin virüsle temaslarında varyantı ne olursa olsun ağır bir hadise durumunun gerçekleşmediğini tüm dünyada gözlemliyoruz.”

“1 EYLÜL’DEN İTİBAREN YALNIZCA İKİ DOZ AŞI YAPTIRANLAR RESTORANLARA GİREBİLSİN”

Kaya Demirer, TURYİD olarak hükümetin takviyesiyle gerçekleşebilecek iki yeni tekliflerinin bulunduğunu kaydederek, şu sözleri kullandı:

“Birincisi; 1 Eylül’den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü karşılaşma alanları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak konuk ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zaruriliği getirilmesi.

AŞI YAPTIRMAYAN ÇALIŞANLAR FİYATSIZ MÜSAADEYE ÇIKARTILSIN

İkincisi; 1 Eylül’den itibaren 2 doz aşısını yaptırmaktan imtina etmiş kesim çalışanlarımızın kanun değişikliğiyle patronun inisiyatifinde ileri bir tarihe kadar tek taraflı bir karar ile mecburî fiyatsız izine çıkartılabilmesi durumu. Önerdiğimiz bu iki hususun 1 Eylül prestijiyle yürürlüğe girebilmesi için 1 Ağustos’ta bu kararın açıklanmasıyla 4 haftalık mühlet içinde hiç aşılanmamış bireylerin dahi iki doz aşısını tamamlaması sağlanmış olacaktır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu