Ekonomi

TESK, esnafa yönelik nakdi yardımların devamını istiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, yiyecek ve içecek kesimindeki esnafın yanında çalışanlara yapılacak 2 aylık dayanağı olumlu bulduğunu belirterek, “Nakdi yardımlar esnafı da çalışanlarını da rahatlatıyor. Dayanaklar vakit kaybedilmeden yatırılmalı ve artarak devam etmeli.” tabirlerini kullandı.

YİYECEK VE İÇECEK HİZMETİ BÖLÜMÜNE YÖNELİK KANUN TEKLİFİNİ KIYMETLENDİRDİ

Palandöken, yiyecek ve içecek hizmeti dalında faaliyet gösteren iş yerlerinde çalışanların nisan ve mayıs aylarına ait toplumsal güvenlik primlerinin İşsizlik Fonundan karşılanması ve bu periyot için fiyatsız müsaadeye ayrılanlara günlük 50 lira ödeme yapılmasını içeren kanun teklifini kıymetlendirdi.

Kanun teklifinin en kısa müddette hayata geçmesini ve ödemelerin bir an evvel başlamasını dilediklerini vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

“Yiyecek içecek hizmeti bölümündeki esnafımızın 2 aylık süreçte fiyatsız müsaadeye çıkarılan çalışanlarına 1.500 lira nakdi yardım ödenmesi ve sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması çok olumlu. Nakdi yardımlar esnafı da çalışanlarını da rahatlatıyor. Esnafımız önlemlere uymak istiyor ama para kazanamamak, çalışanın maaşını ödeyememek virüsten daha çok korkutuyor. Bu yüzden takviyeler vakit kaybetmeden yatırılmalı ve artarak devam etmeli.”

“SERVİSÇİ, KANTİNCİ VE KAHVECİLER DE DESTEKLENMELİ”

Palandöken, bu kesim dışında kalan kahveci, servisçi, kantinci üzere birçok esnaf olduğuna dikkati çekerek, “Aynı sıkıntıları yaşıyorlar, tıpkı sıkıntı günlerden geçiyorlar, yararları hiç olmuyor. Bu bölüm dışında olup tıpkı zorluklardan geçen esnafımıza da takviye verilmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu