Ekonomi

Sivas’ta mor renkli patates hasadı

Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamaya nazaran, Vali Salih Ayhan, Hafik ilçesine bağlı Göydün köyünde, karbonhidrat, potasyum, C vitamini, folik asit ve demir kaynağı olan mor patatesin hasat edilmesi için düzenlenen programa katıldı.

MOR PATATES TOHUMLARI SİVAS’tAN

Çiftçilerle birlikte tarlada patates söken Ayhan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de kullanılan tüm mor patates tohumlarının Sivas’tan temin edildiğini söyledi.

“KATMA BEDELİ YÜKSEK, ENDÜSTRİYEL BİR BİTKİ”

Ayhan, şunları kaydetti:

“30 dekarda yaklaşık 70 tonun üzerinde mor patates ekiminde Türkiye’nin tohumluğunu karşılamış oluyoruz. Firmamızı tebrik ediyorum. Mor patates son 3 yıldır Sivas’ımızın topraklarıyla buluştu ve dikkat cazibeli bir eser olarak da kayıtlara geçmiş oldu. Eser çeşidi manasında ve katma kıymeti yüksek eser üretiminde örnek endüstriyel bir bitki.”


“SÖZLEŞMELİ ÜRETİCİLİK İLE İNANÇLI ALIM YOLUNU AÇACAĞIZ”

Ziraî üretimde çeşitliliği artırmaya çalıştıklarını belirten Ayhan, “Sözleşmeli üreticilik, yani inançlı alım yolunu açacağız. Bu toprakların mana bulmasını sağlayacağız ve ziraî Ar-Ge faaliyetlerinin de yolunu açacağız. Bu ziraî Ar-Ge faaliyetlerinin hoş örneklerinden biri de mor patates.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu