Ekonomi

Şeker otundan faal karbon üretildi

Faal karbonun savunma sanayi dahil birçok dalda kullanıldığını belirten Kimya Öğretmeni Meral Çıtak, yurt dışından elde edilen bu eser için ulusal gelirden çok fazla hisse ayrıldığını lisana getirdi.

Üretim evresinde aşikâr bir noktaya geldiğinin altını çizen 28 yıllık Kimya Öğretmeni Meral Çıtak, şeker otundan etkin karbon elde etmek için takviye beklediğini belirtti.

Ülke genelindeki üniversitelerden takviye isteyen Meral Çıtak, eserin elde edilmesi noktasında her türlü fikir için iş birliği yapamaya hazır olduğunu söz etti.

“MİLLİ GELİRİMİZ DIŞARI GİTMESİN”

Meral Çıtak faal karbon üretimi için yaptıkları çalışmayla ilgili şunları söyledi:
“Aktif karbon benim için 28 yıldır periyodik cetveldeki bir element. Karbon iziyle belirli unsurların yaşlarının tayin edildiği bir bilgiydi. 2019 yılında bir öğrencimizle birlikte başladığımız bu projede gördüm ki ulusal gelirimizin büyük bir kısmını yurt dışına veriyoruz. Kimyasal olmayan bir faal karbon için yurt dışına ödediğimiz para kilo başına 6-7 bin lira civarında olduğunu aşikâr kaynaklardan bulduktan sonra dedik ki Türkiye niçin bunu üretmesin.


PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Şeker otunu bir alternatif olarak düşünmüştük. Bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum lakin muhakkak yerde takılı kaldık. Ayrıntı araştırması içinde öteki bileşenler var mı onu bulmakta pandemi nedeniyle geç kaldı diyebilirim. Bunun dışında bu türlü bir olay varsa ve öğrencimize katkı manasında bir patent müracaatımız oldu Bu patent müracaatımız şu ana kadar hoş geçiyor.


“HER TÜRLÜ FİKRE AÇIĞIZ”

Dünya ve Türkiye üzerinde bu bitkiyle yapılmış bir çalışmanın bulunmadığını gördük. Yalnızca etkin karbon manasında değil ülke iktisadına ziraî manada da çok fazla katkıda bulunabilecek bir şey. Bu süreçten sonra benim en çok istediğim şey ulusal gelirimizin dışarıya gitmemesi, öğrenciye dokunabilmek, ülkeme bir şey yapabilmek. Bunun için ben buraya kadar getirdim, kısıtlı kaldım. Analizleri ve gerekli araştırmaları için yapılabilecek ne varsa bu hususta her türlü fikre açığım.”


“AKTİF KARBONA HER ALANLA GEREKSİNİM VAR”

Faal karbonun savunma sanayiinden tıbba kadar bir çok alanda kullanıldığına dikkat çeken Meral Çıtak, “Aktif karbon dediğimiz son günlerde hamburgerlerden tutun diş macunlarına kadar, daha evvel çok bildiğim ağır zehirlenmelerde acil servislerde kullanılan bedendeki toksini atmaya yarayıcı bir husustu. Savunma sanayi çok büyük bir ölçüde kullanıyor bunu. Besin sanayi çok büyük ölçüde bunu kullanmaya başladı. Bedeni toksinlerden arındırıyor olması hoşluk manasında yapılan bir kadro çalışmalarda da faal karbon şu anda kullanılmak üzere. Karbon genelde linyit ve türevlerinden olan bir bileşimdir. Bu alanlarda kullanılan etkin karbon ise bilhassa Hindistan taraflarında Hindistan cevizinden üretilen doğal etkin karbon olarak nitelendiriliyor. Yani sanayi ve doğal faal karbonu burada ayırmak gerekiyor. Elde edebilirsek, hoş bir şey ortaya çıkartabilirsek savunma sanayinden tutun hoşluk bölümüne kadar ya da tıp, eczacılık kesimine kadar her türlü alanda gereksinimimiz olan bir unsur. Esasen o yüzden de çok büyük ölçüde yurt dışına döviz ödüyoruz” diye konuştu.

“AMACIM GELECEK KUŞAKLARA BİR ŞEY BIRAKMAK”

Projenin gerçekleşmesindeki tek amacının gelecek jenerasyonlara bir şey bırakmak olduğuna değinen Meral Çıtak, “Mesleğim manasında ben öğrencilerimle, işimle ilgili doyuma ulaştım. Şu andan sonraki tek beklentim gelecek jenerasyona hoş bir şey bırakabilmek. Bu bahiste da bana dayanak verebilecek herkese kapımın açık olduğunu söylemek istiyorum. Bir çocuğa, bir kesime dokunabiliyorsak, bir dayanağımız olabiliyorsa yaptığım öğretmenlik vazifesi kadar kutsal bir şey yaptığıma da inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu