Ekonomi

Rusya Merkez Bankası: Rusların borç yükümlülükleri tarihi tepede

Rusya Merkez Bankası Lider Yardımcısı Kseniya Yudayeva, kişisel borçlanmaya yönelik tehlikeleri azaltmak için bir dizi tedbir hazırladıklarını belirterek, “Rusların borç yükümlülükleri tarihi tepelere ulaştı, hatta kimi alanlarda balonların oluştuğunu söyleyebiliriz.” dedi.

“BORÇ YÜKÜMLÜLÜKLERİNDE SÜRATLİ BİR ARTIŞ YAŞANIYOR”

Rusların borç yükümlülüklerinde bu yıl süratli bir artış gözlemlediklerini tabir eden Yudayeva, “Rusların borç yükümlülükleri tarihi tepelere ulaştı, hatta kimi alanlarda balonların oluştuğunu söyleyebiliriz.” tabirini kullandı.

“MEVZUAT ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Kelam konusu artışın oluşturabileceği tehlikeleri bertaraf edebilmek için birtakım çalışmalar yaptıklarını anlatan Yudayeva, “Bireysel borçlanmaya yönelik tehlikeleri azaltmak için mevzuat üzerinde birtakım çalışmalar yapıyoruz. Bireyler için bu çeşit kredilerin risklerini sınırlamak bizim için çok kıymetli.” diye konuştu.

RUS VATANDAŞLARININ BORCU

Rusya Merkez Bankası tarafından 11 Mayıs’ta yayınlanan bilgilere nazaran, Rus vatandaşlarının vadesi geçmiş borçları 1 Nisan prestijiyle 1 trilyon 23 milyar rubleye ulaşarak Ekim 2016’dan bu yana en yüksek düzeye çıktı. Kelam konusu devirde Rusların bankalara olan toplam borçları da yüzde 2,2 artarak 20 trilyon 700 milyar rubleye ulaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu