Ekonomi

Pazar sorunu olmayan kivi, üreticisini sevindirdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) İdare Şurası Üyesi Arslan Soydan, Türkiye’de üretilen kivi ölçüsünün yıllık 65 bin tonun üzerine çıktığına işaret ederek, pazar sorunu bulunmadığını lisana getirdi.

Soydan, üreticilerin kividen epeyce düzgün kazandığını kaydederek, “Üretici kazandıkça bahçe sayıları da daima artıyor. Bilhassa son yıllarda kivi üreticilerinin artması sevindirici.” dedi.

“KARADENİZ BÖLGESİ’NDE KİVİ ÜRETİMİ YAYGINLAŞTI”

Karadeniz Bölgesi’nde kivi üretiminin yaygınlaştığına dikkati çeken Soydan, “Daha evvel Rize’de önemli ölçülerde kivi üretimi kelam konusuydu. Son yıllarda Ordu’da da kivi üretiminin önemli biçimde arttığına şahit oluyoruz. Yalnızca Ordu’da yıllık üretim 8 bin tonun üzerine çıkmış durumda.” bilgisini verdi.

ORDU KİVİSİ ARTIK BİR MARKA

Ordu kivisinin marka olduğunu lisana getiren Soydan, “Başta Ordu’da olmak üzere Yalova ve öteki vilayetlerimizde üretilen kiviler alıcılardan önemli talep görüyor. Üretici şimdi bahçesine girmeden eserini pazarlamanın memnunluğunu yaşıyor.” diye konuştu.

Soydan, kivinin hasadının yapılmadan evvel kolundayken satıldığını belirterek, bu durumun üretici açısından epeyce avantaj sağladığının altını çizdi.

YERİ MÜSAİT OLANLARA “KİVİ DİKİN” TAVSİYESİ

Soydan, bölgede yeri uygun olan çiftçilere kivi üretimine başlamaları teklifinde bulunarak, şöyle konuştu:

“Birçok vitamini içerisinde barından kiviye ülkenin her yerinden önemli talep var. Bilhassa pasta endüstrisinde bu eserin epeyce fazla kullanılması tüketimi artırmış durumda. Bu nedenle kiviye muhtaçlık her geçen yıl artıyor. Üreticilerimize, bunu görerek uygun topraklarında kivi üretmelerini tavsiye ediyoruz.”

“200 DEKAR YENİ ALAN TAHSİS ETTİK”

Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz da kent genelinde kivi bahçelerinin artmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek, “DOKAP kaynaklarıyla uyguladığımız proje kapsamında 200 dekar yeni alan tesis ettik. Üreticilere yüzde 80 hibe sağladık. Gayemiz vilayet genelinde üretimi üst noktalara taşımak.” dedi.

“GELİRİM GİTGİDE ARTTI”

Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi’nde kivi üretimi yapan Aydın Yıldız ise kivi üretiminden epey mutlu olduğunu söz ederek, “İlk yıllarda üretimim düşüktü. Lakin sonraki yıllarda üretimim arttı ve bununla birlikte gelirim de arttı.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu