Ekonomi

Patrona ödenen prim dayanağının mühleti uzatılıyor

TBMM Genel Şurasında, dün gece istihdam teşvikini de içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ele alındı.

Görüşülen kanun teklifinde kimi unsurlar kabul edildi.

Bu hususlardan biri de patrona sağlanan prim dayanağı…

Kanun teklifiyle İşsizlik Sigortası Kanunu’na süreksiz husus ekleniyor.

Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların olağan çalışma müddetlerine dönmeleri durumunda patrona ödenen ve İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanan prim dayanağı müddetini 30 Haziran 2021’e kadar uzatabilecek.

GÜNLÜK 44 LİRA TAKVİYE

FİYATSIZ MÜSAADEYE AYRILANLARA 39 LİRA

Müracaatta bulunanlardan işverence işe alınıp, fiyatsız müsaadeye ayrılanlar için günlük 39,24 lira, bu kapsamda olup müracaatının kabul edilmediğini bildirenler için ise kelam konusu koşullar dahilinde hane başına günlük 34,34 lira takviye sağlanacak.
Hizmetleri SGK’ye bildirilmeksizin çalıştırıldığı işverence kabul edilenler, bu biçimde çalıştırıldıkları periyoda ait fiyat ve fiyata bağlı hakları hariç olmak üzere, öbür haklarından feragat etmiş sayılacak ve bu halde çalıştırıldıkları devirde ilgili mevzuat uyarınca daha evvel yararlanmış oldukları toplumsal yardım ve öbür haklar borç çıkarılmayacak.

NAKDİ FİYAT TAKVİYESİ

Bu husus uyarınca müracaatta bulunanlardan hizmetlerini SGK’ye bildirmeksizin istihdam ettiğini kabul eden patronlara, ilgililerin patron yanında hizmetleri bildirilmeksizin çalıştırıldığı devirler için Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu uyarınca idari para cezası uygulanmayacak, işsizlik sigortası primi de dahil olmak üzere sigorta primi tahakkuk ettirilmeyecek, ilgili mevzuatta yer alan ortalama ve toplam sigortalı sayısı hesabında dikkate alınmayacak.
İşsizlik Sigortası Kanunu’na eklenen öteki bir süreksiz unsura nazaran de patrona, Ocak 2019-Nisan 2020 devrinde en az sigortalı bildirimi yapılan ay yahut periyottaki sigortalı sayısına ek olarak istihdam edeceği her bir sigortalı için her ay SGK’ye ödeyeceği tüm primlerden mahsup edilmek üzere nakdi fiyat dayanağı sağlanacak.

CUMHURBAŞKANI FİYAT ARTIŞINDA YETKİLİ

Bu kapsamda, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak dayanak fiyatının, işe alındığı tarihten itibaren fiilen çalıştırılacak sigortalılar için günlük 44,15 lira, ek işe alınacaklardan patron tarafından fiyatsız müsaadeye ayrılacaklara ise günlük 39,24 lira olması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı, kelam konusu dayanak ve nakdi dayanak fiyatlarını, hususların yürürlük tarihinden sonra tespit edilecek minimum fiyat artış oranında artırmaya yetkili olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu