Ekonomi

Ordu’da fındıkta ‘külleme’ hastalığı rekoltenin düşmanı

Fındıkta rekolteyi olumsuz etkileyen ve üreticilerin büyük gayret verdiği hastalık, alınan tedbirlere karşın fındık bahçelerinde tekrar görülmeye başladı.

Her geçen yıl fındık eserinde rekolte düşüklüğüne yol açan hastalık yüzünden fındık üreticisi son yıllarda meseleler yaşamaya devam ediyor. Fındıkta en değerli hastalıklardan olan ve yaklaşık 8 yıldır gayret edilen külleme, beraberinde zararlılar ile birlikte önemli rekolte kaybına yol açabiliyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, şuanda külleme hastalığının tam ortaya çıktığı devirde olunduğunu belirterek, ilaçlama yapılmayan bölgelerde hastalığın daha üst düzeylerde olduğunu söyledi.

“REKOLTEYİ DÜŞÜRÜYOR, ÜRETİCİNİN EKONOMİK KAYBINA NEDEN OLUYOR”

Külleme hastalığı ile artık fındık bahçelerinde erken uğraşın çok daha kıymetli olduğunu kaydeden Soydan, “Yapmayanların bahçelerinde aslında artış olduğunu görüyoruz. Zati külleme ile yaklaşık 8 yıldır gayret ediyoruz. İlaç atılmayan bahçelerin zati fındığı çuvala girene kadar ve çuvalda da iç kısımlarına hasar verdiğini ve çürüttüğünü söyleyebiliriz. Bu günlerde hastalığın boyutu daha çok ortaya çıkıyor. Külleme hastalığı hem rekolteyi olumsuz etkileyecektir, hem de üreticinin de ekonomik kaybına neden olacaktır, en değerli tarafı da bu. Bu nedenle külleme ile ilgili kesinlikle uğraş yapılması gerekiyor.” formunda konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu