Ekonomi

OPEC, bu yılki global petrol talep öngörüsünü paylaştı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) haziran ayına ait petrol piyasası raporu yayınladı. Bu rapora nazaran, Amerika ve Avrupa’da yılın birinci devrinde beklenenden düşük seyreden petrol talebi, OECD ülkelerinin yıllık petrol talebinin aşağı istikametli revize edilmesine neden oldu.

HAREKETLİLİK TALEP BEKLENTİSİNİ ARTIRDI

Lakin koronavirüs salgınında kısıtlamaların hafifletilmesi, Amerika ve Avrupa’da nisan ayına ait olumlu datalar, hareketliliğin artması ve sonların açılması üzere gelişmeler birinci yarıdaki olumsuz gelişmeleri telafi ederek yılın ikinci yarısı için talep beklentilerinin artmasına yol açtı.

“OECD ÜLKELERİNİN PETROL TALEBİ GÜNLÜK 2 MİLYON 700 BİN VARİLE ÇIKABİLİR”

Bu nedenle bu yıl OECD ülkelerinin petrol talebinin günlük 2 milyon 700 bin varil artacağı öngörülüyor. Bu yıl yaşanacak global petrol talebi artışının büyük kısmının Amerika’dan kaynaklanacağı fakat yeniden de bölgenin petrol talebinin koronavirüs öncesi düzeyine ulaşamayacağı varsayım ediliyor.

OECD dışı ülkelerin petrol talebinin ise daha çok Çin ve Hindistan kaynaklı olarak günlük 3 milyon 300 bin varil artması bekleniyor. Bu bölgelerde yaşanacak sağlıklı bir ekonomik toparlanmanın, endüstrinin petrol tüketimini ve petrokimyasal hususlara talebi de destekleyeceği öngörülüyor.

“2021’İN HAM PETROL TALEP ÖNGÖRÜLERİ PAYLAŞILDI”

Bu kapsamda OPEC ham petrolüne talebin, bu yıl yaklaşık 27 milyon 700 bin varil düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Global petrol talebinin ise bu devirde günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil (yüzde 6,57) artarak 96 milyon 580 bin varile ulaşacağı varsayım ediliyor.

“OPEC’İN PETROL ÜRETİMİ MAYISTA ARTTI”

Rapora nazaran, global petrol arzı geçen ay bir evvelki aya kıyasla günlük 630 bin varil artarak yaklaşık 93 milyon 670 bin varil oldu. OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise kelam konusu periyotta, 390 bin varil artarak yaklaşık 25 milyon 460 bin varil düzeyinde gerçekleşti. Böylelikle, OPEC’in global petrol üretimindeki hissesi mayısta yüzde 0,2 artarak yüzde 27,2 oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu