Ekonomi

Nükleer Düzenleme Kurumu, idari yaptırım asıllarını belirledi

Nükleer Düzenleme Kurumu’nun, uygulayacağı idari yaptırımları ve yaptırımların uygulanmasına ait yol ve asılları düzenlediği “İdari Yaptırımlar Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Buna nazaran, kurum tarafından uygulanacak idari yaptırımlar, faaliyetin çeşidi ve özellikleri, radyasyona maruz kalma riski, maruz kalınan radyasyonun büyüklüğü, zararın varlığı ve büyüklüğü dikkate alınarak dereceli yaklaşımla belirlenecek.

Kurumun yürüttüğü yetkilendirme, kıymetlendirme, denetleme faaliyetleri sürecinde yahut Kuruma yapılan bildirim, ihbar yahut şikayet üzerine yapılacak incelemelerde terslik oluştuğuna karar verilmesi sonucunda idari yaptırımlar uygulanacak.

KURUM İDARİ YAPTIRIM KARARI ALABİLECEK

Böylelikle Kurum, terslik oluşturabilecek durumlarda idari para cezası, yetkinin kısıtlanması, yetkinin askıya alınması, yetkinin iptali üzere idari yaptırım kararı alabilecek.

İDARİ YAPTIRIMLARIN BELİRLENMESİNDE TERSLİK SEBEBİYLE VERİLEN ZİYANLAR PAHALANDIRILACAK

Uygulanacak idari yaptırımların belirlenmesinde ise karşıtlık sebebiyle rastgele bir zararın oluşup oluşmadığı, oluşan zararın büyüklüğü, tersliğin yarattığı riskin radyasyona maruz kalma mümkünlüğü, maruz kalınacak radyasyonun büyüklüğü, gerekli düzeltici yahut önleyici faaliyetin aciliyeti, zorluk derecesi ve karmaşıklığı, tersliğin kasıtlı olup olmadığı, fiilin işlendiği tarihten itibaren beş yıl içinde karşıtlığın tekrar edilip edilmediği üzere ögeler göz önünde bulundurulacak.

Öte yandan Kurum, yürüttüğü yetkilendirme, kıymetlendirme yahut denetleme faaliyetleri çerçevesinde terslik oluşabileceğini değerlendirdiği durumlarda sırasıyla ön tespit raporu, ilgili kişinin savunması ve tespit raporu hazırlayacak. Bu değerlendirmeler sonucu Kurum, karşıtlık durumunu sabit görürse yaptırım kararını alacak.

PARA CEZALARI TERSLİK DERECESİNE NAZARAN BELİRLENECEK

İdari para cezası alt hududu belirlenirken karşıtlık derecesi göz önüne alınacak. Birinci derece tersliklerde en üst yasal hududun yüzde 80’i, ikinci derece tersliklerde en üst yasal hududun yüzde 60’ı, üçüncü derece tersliklerde en üst yasal hududun yüzde 40’ı ve dördüncü derece karşıtlıklarda alt yasal hudut kadar idari para cezası uygulanacak.

KARŞITLIKLAR BELİRLENEN MÜDDETTE GİDERİLMEZSE CEZA KATLANACAK

İdari para cezalarına ek olarak tersliklerin giderilmesi için Kurum tarafından ilgili bireye uygun bir mühlet verilecek. Tersliklerin verilen mühlet içerisinde giderilmemesi halinde idari para cezaları, her keresinde bir evvelki cezanın iki katı fiyatında uygulanacak.

CEZA, PEŞİN YA DA 4 TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK

Ayrıyeten para cezası uygulanan kurum, idari yaptırım kararının bildirisinden itibaren cezayı, bir ay içinde bildirilen banka hesabına ödeyebilecek ve idari para cezasının biri peşin olmak üzere dört eşit taksitte ödenmesi müracaatında bulunulabilecek.

TERSLİK GİDERİLEMEYECEK DÜZEYDE İSE YETKİ İPTALİ DEVREYE GİRECEK

Tespit edilen tersliklerin yetkilendirilen kişi tarafından giderilme imkanı bulunmadığının ve bu durumun halkın, çalışanların, etrafın ve gelecek jenerasyonların radyasyondan korunmasını tehdit edebileceğinin kıymetlendirilmesi durumunda idari para cezasına ek olarak Kurum tarafından verilen yetki iptal edilebilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu