Ekonomi

Markalı ihracatı artıracak adım: TİM Marka Kurulu

Türkiye’nin ihracat muvaffakiyetinde kıymetli hissesi olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), bu bahiste çıtayı daha da üste çekmenin yollarını arıyor.

TİM, markalaşmanın rekabetin dinamiklerini belirlediği yeni periyotta, firmaların markalı ihracat artışlarını teşvik etmek ve ülke imajına katkı sağlamak ismine bir yol haritası oluşturarak global endekslerde ilerleme sağlamak maksadıyla TİM Marka Konseyi’ni kurdu.

TİM Lideri İsmail Gülle, Kurulun yol haritasını ve ana amaçlarını, ihracatta katma paha üreten Türkiye’nin önde gelen marka kurucularının da katıldığı bir toplantı ile paylaştı.

“TÜRKİYE MARKASINI DAHA DA YÜKSELTECEĞİZ”

Milletlerarası ticaretin tarafını tayin eden pek çok faktör olsa da markalaşmanın öne çıktığına dikkat çeken TİM Lideri İsmail Gülle, “Eğer markaysanız, dalınız istediği kadar kırılgan gözüksün, her krizin üstesinden gelebilirsiniz. Markaysanız, tüketim rekor derecede daralsa dahi, toparlanma yeniden sizinle başlar. Bizler, bu manada epeyce şanslı bir coğrafyada bulunuyoruz. Farklı olmak, marka olmak bu milletin geleneğinde, bahtında var. Marka demek; emek, sermaye ve sabır demek.

“MARKA DEMEK; MÜŞTERİYİ AİLE ÜZERE GÖRMEK DEMEK”

Marka demek; müşteriyi aile üzere görmek, kaliteden ödün vermemek demek. Marka demek; yanlışlardan ders alıp tekrar etmemek demek. Marka olmak bazen talebi duymak, bazen de talebe liderlik, rehberlik etmektir. Türkiye Cumhuriyeti, ecdadın alın teriyle yoğrulmuş, büyük bir vizyonla ortaya konulmuş; başlı başına güçlü bir markadır. İşte bizler bu güçlü markayı daima birlikte daha da yükseltmek; tüm dünya ile rekabet ederken markalı ihracatımızı artırmak için TİM Marka Konseyi’ni hayata geçiriyoruz. Kurul sayesinde dünya ile yarışan marka sayımız artacak.” dedi.

“TURQUALİTY FİRMALARI, ORTALAMA 78 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR”

Dünyanın devlet takviyeli birinci ve tek markalaşma programı TURQUALITY programı hakkında da bilgiler veren Gülle “Program kapsamında, mal ihracatçısı 178 firmamız; hizmet dallarından 22 firmamız yer almakta. Marka Takviye Programı kapsamında ise, mal ihracatçısı 124 firmamız; hizmet kesimlerinden 28 firmamız bulunuyor. Bu firmalarımız, hem Türkiye ortalamasının hem de Birinci 1.000 firma ortalamasının üzerinde ünite ihracat pahasına sahip. Bu firmalarımızın kilogram başı ihracat bedeli; Mücevher dalında 1.000 dolar, Savunma ve Havacılık kesiminde 254 dolar, Gemi ve Yat bölümünde 33 dolar, Süs Bitkileri ve Mamulleri kesiminde ise 31 dolar düzeyinde. Tekrar Turquality kapsamındaki firmalarımız, pazar çeşitlendirmesi manasında da daha başarılı. Turquality firmalarının, ortalama 78 ülkeye ihracat yaptığını görüyoruz.” diye konuştu.

KURULUN YOL HARİTASI VE 5 GAYESİ

TİM Marka Konseyi’nin 2021 yol haritası ve ana maksatlarını aktaran Gülle, şunları söyledi:

“İlk maksadımız, markalı Türk eserlerinin memleketler arası alanda imajının güzelleştirilmesidir. Bu noktada, eser ve hizmet kalitesinin artırılması, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri, Türkiye markası ile küresel PR, reklam ve kurumsal kimlik faaliyetleri, ajandamızda yer alıyor. İkinci ana amacımız, firmalarımızın bilinen ya da gelişme potansiyeli bulunan yabancı şirket ve markaları satın alarak küresel pazarlara direkt erişim sağlamalarıdır. Bu gaye doğrultusunda ihracatçılarımıza bilgilendirme, danışmanlık ve teknik takviye sağlanmasına yönelik düzenekler oluşturmayı planlıyoruz. Üçüncü ana maksadımız, firmaların

MARKALI TÜRK ESERLERİNİN DİJİTAL PLATFORMLARDA DAHA AKTİF TANITILMASI

Dördüncü ana amacımız, markalı Türk eserlerinin dijital platformlarda daha faal tanıtılmasıdır. Bu kapsamda, dünyanın önde gelen büyük alıcı ve satıcılarının bir ortaya geldiği e-ticaret pazaryerleri aracılığıyla, firmalarımızın bilinirliğini artırmayı hedefliyoruz. Beşinci ve son ana gayemiz ise, Türkiye Tanıtım Kümemiz bünyesindeki Türkiye markası ve ihraç bölümlerine yönelik tanıtım faaliyetlerini TİM Marka Kurulumuzun çalışmalarıyla güçlendirmektir”.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu