Ekonomi

Marc Faber: Türkiye, yatırımlar için cazip

Yatırım uzmanı Marc Faber, Türkiye ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Memleketler arası finans piyasalarındaki kriz varsayımları hasebiyle “Doktor kıyamet” olarak bilinen Faber, Türkiye’nin yatırımlar açısından cazip olduğunu belirtti.

The Gloom, Boom & Doom Report’un yayıncısı ve editörü, İsviçreli yatırımcı Marc Faber, Batı ekonomilerinde hükümetlerin salgın konusunda üretimi durduran önlemleri nedeniyle işletmelerin yüzde 30’unun bir daha açılmayacağını söyledi.

“TÜRKİYE’DE YATIRIM FIRSATLARI VAR”

Yabancı yatırımcılar için Türkiye üzere gelişmekte olan ülkelerde yatırım fırsatları bulunduğunu aktaran Faber, “Türk varlıkları, pahasının altında. Türkiye (yatırımlar için) görece cazip. Türkiye’de pay senedi almayı düşünüyordum. Almadım ve piyasada düşüş yaşandı. Lakin artık kimi pay senetlerine yatırım yapmayı düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

“ORTA ASYA’YA AÇILMAYI İSTİYORSANIZ…”

Faber, her şeyden evvel Batı dünyasının Türk şirketlerinin çok düzgün yönetildiğini anlamadığını, Türk şirketlerinin Orta Asya ile iş yapabildiğini aktararak, “Eğer Orta Asya’ya açılmayı istiyorsanız Türk şirketleri çok güzel bir araç.” sözünü kullandı.

Çin’in ABD ile yaşadığı tansiyona karşın pay senedi piyasasının yeterli bir performans sergilediğini tabir eden Faber, önümüzdeki periyotta Çin pay senedi piyasasında düzeltme görülebileceğini söyledi.

“HAZİNE KOLEKSİYONU GİBİ”

Irak ve Özbekistan’ın gelişen pay senedi piyasaları açısından fırsatlar sunduğunu aktaran Faber, “Özbekistan’da yatırımları olan bir şirketin idare konseyindeyim. Orada yatırımlar yaptık. 3 ay içerisinde yüzde 20’nin üzerinde artış gözlemledik.” diye konuştu.

Faber, gelişen piyasaların, “değerinin altında paylar içeren bir hazine koleksiyonu gibi” olduğunu söyledi.

“ERDOĞAN, AMERİKA’YA VE AB’YE KARŞI ÇIKMA HAMASETİNE SAHİP”

Ünlü yatırımcı Faber, dünyada salgın sonrasında güç istikrarının değiştiğini, ilerleyen periyotta ABD’nin, güç kaybedeceğini, bu nedenle Rusya ve Çin ile jeopolitik tansiyonları artırabileceğini kaydetti.

Faber, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bahsederken, “Bazı insanların onu sevdiğini, kimi insanların da sevmediğini söyleyebiliriz. Ama o bir önder. Esasen Amerika’ya ve AB’ye karşı çıkma hamasetine sahip. Bunu kabul etmemiz gerekiyor.” dedi.

“TÜRKİYE, AB’YE ÜYE OLMAMALI”

İngiltere ve Türkiye’nin AB dışında kalmaya devam etmesi gerektiğini savunan Faber, şöyle devam etti:

“Bence Avrupa’daki her ülke Türkiye ya da İngiltere üzere olmayı, birlikte olmamayı diler. Avrupa’da birden fazla insan AB’den nefret ediyor. Ama siyasetçiler AB’yi seviyor. Zira çok fazla para kazanıyorlar. Oradan komite alınıyor, buradan komite alınıyor. Avuçlarına para akıyor. Ancak sıradan insanların en son istediği şey birlikte üye olarak kalmak. Türkiye, AB’ye hiçbir vakit üye olmamalı. Asla…”

Faber, yeni dünya nizamında Türkiye’nin Arap dünyası, Çin, Rusya ve Hindistan ile uygun alakalara sahip olmasının kıymetli olduğunu vurguladı.

“KEMER SIKMA TEKRAR GÜNDEME GELECEK”

Marc Faber, gelişen iktisatların, salgında derin darbe alan ekonomilerini yenide ayağa kaldırmak için para musluklarını açma yoluna gittiğini belirterek, “Bence kemer sıkma tekrar gündeme gelecek. İsteyerek değil, kazara gelecek. Her ülkede para basmak, servet yanılmasına yol açar. Bir mühlet devam eder lakin sonuçları çok makûs olur.” formunda konuştu.

Yatırımcıların yatırımlarını çeşitlendirmesinin yararlı olacağını söz eden Faber, “Temkinli bir formda yatırım çeşitlendirmesi yapmak gerekiyor; farklı para ünitelerinde, farklı ülkelerde, farklı pay senetlerinde çeşitlendirmek üzere… Emlak, nakitte çeşitlendirme üzere… Bu çeşitlendirme, pahalı metalleri ve son devirde insanların önerdikleri üzere kripto para ünitelerini içerebilir.” dedi.

KRİPTO PARALARIN GELECEĞİ

Yatırım uzmanı Faber, kripto paralara değinirken, “Bitcoin ve kripto para üniteleri konusunda bana yazan iki uzmanım var. Onlar bana ‘kaybetmeyi göze aldığınız kadarını kripto para ünitelerine yatırın’ dedi.” tabirini kullandı.

Kimi hükümetlerin önümüzdeki devirde kripto para ünitelerini vergilendirmeye çalışacağını tabir eden Faber, “Tabii ki vergilendirecekler. Başarılı olan ne varsa vergilendirilir. Bu hükümetlerin demir kanunudur. Başarısız olan ne varsa da çoklukla sübvanse edilir.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu