Ekonomi

Koronavirüs yatırımlara pürüz olmadı, Diyarbakır’da 53 yeni fabrika yolda

Türkiye genelinde olduğu üzere Diyarbakır’da da tesirini gösteren koronavirüs salgınına karşın kentte yatırımlar sürüyor. Koronavirüsün toplu çalışmayı sekteye uğratmasına karşın Diyarbakırlı yatırımcılar yatırımlarına devam etti.

24 SAAT ÜRETİM VAR

Organize Sanayi Bölgesi’nin 1, 2 ve 3’üncü etapları dolunca 4’üncü etap da yatırımcılara tahsis edildi. Tahsisleri yapılan 53 fabrikanın inşaatı da devam ediyor. Koronavirüsün başladığı mart ayından sonra önlemler kapsamında yaklaşık 3 ay kapalı olan fabrikalar da siparişleri yetiştirmek için vardiya sayılarını arttırarak 24 saat üretim yapmaya başladı.

Organize Sanayi Bölgesi Lideri Mustafa Fidan, yatırımcıların ağır talep gösterdiğini belirterek, “Faaliyetteki fabrikalar siparişleri yetiştirmek için 24 saat aslına nazaran vardiya sayılarını arttırarak, üretimlerini hızlandırdı. Habur Hudut Kapısı’ndan günde 4 bin 270 tır giriş-çıkış yapıyor.” dedi.

GEÇEN YILA ORANLA İHRACAT ARTTI

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) bilgilerine nazaran; Diyarbakır’ın ihracatı, eylül ayında geçen yılın tıpkı ayına nazaran, yüzde 17,74 oranında arttı. Tarım, sanayi ve madencilik dallarının toplamında geçen yıl eylül ayında 13 milyon 626 bin dolar seviyesinde olan ihracat, bu yılın eylül ayında 16 milyon doların üzerine çıktı. Eylül ayındaki toparlanma ve yüzde 17,74’lük bu artış, üreticiler için de umut oldu.

“HABUR HUDUT KAPISI’NDAN GÜNDE 4 BİN 270 TIR GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPIYOR”

“Fabrikalar vardiya sayılarını çoğalttı ve siparişleri yetiştirmeye çalışıyor. Eskisi üzere Çin eserlerine de istek yok, Türk eserlerine ilgi attı, bunun da tesiri var. Şu an hali hazırda faaliyette olan ve üretim yapan 242 fabrikamız var. Bu fabrikaların birden fazla ihracat yapıyor. Bizim gayemiz Diyarbakır’ı istihdam üssü yapmak ve çalışan sayısını arttırmak. Diyarbakır, Orta Doğu’nun merkezidir. Suriye, Irak, İran ve Gürcistan kapıları yakındır. Yalnızca Habur Hudut Kapısı’ndan bugün 4 bin 270 tır giriş-çıkış yapıyor. Bu, neden 5 bin, 6 bin olmasın. Biz bunun çoğunluğunun Diyarbakır’dan çıkması için çalışıyoruz ve elimizden geleni yapıyoruz.”

“FABRİKA TAMAMLANINCA BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDECEĞİZ”

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaatı devam eden iplik ve dokuma fabrikasının yetkilisi Ekrem Kul ise faaliyete geçmeleriyle bir arada bin kişiyi istihdam edeceklerini kaydetti. Kul ayrıyeten, Diyarbakır’a yatırım yapmalarında genç nüfusun ve kamunun bölgeye yönelik dayanak ve teşviklerinin tesiri olduğunu tabir etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu