Ekonomi

Koronavirüs ofislerin yüzölçümünü de büyüttü

Aşılanmanın hızlanması ile ofislere dönüşlerin artması bekleniyor. Koronavirüs salgınının hayatımıza getirdiği yeniliklerden birisi de bu evrede toplumsal alanı fazla, geniş ofisler oldu.

“YENİ ÇALIŞMA HALLERİ OFİSLERİ FARKLILAŞTIRACAK”

Gayrimenkul bölümünde faaliyet gösteren Şükrü Başyazıcıoğlu, pandemiden sonraki süreçte de bu yeni çalışma formlarının ofislerin fonksiyonlarında farklılıklara gitmesine önayak olacağını belirtti.

“UZAKTAN ÇALIŞMA FORMU GEÇİCİ”

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada birçok şirketin kısa müddetlerle de olsa uzaktan çalışma modelini deneyimlediğini belirten Başyazıcıoğlu, “İş hayatında yaşanan bu değişiklik konuttan çalışma tertibi ile ofis çalışma sisteminin birlikte harmanlandığı sistemi de beraberinde getirdi. Pandemi ile meskenden çalışma, hibrit çalışma üzere çalışma yolları daha çok firma tarafından kullanılmaya başlandı. Ama kimi işler vardır ki etkileşim, sinerji ve fiziki mecburilik gerektiriyor. Bu nedenle bu süreçte firmalar çoğunlukla hibrit modele geçti yahut esnek çalışma koşulları oluşturdu.

GENİŞ ALANA SAHİP YERLER TERCİH EDİLECEK

Pandemiden sonraki süreçte de bu yeni çalışma biçimleri ofislerin fonksiyonlarında farklılıklara gitmesine ön ayak olacak. Ofislerde toplumsal kolları öne çıkan, geniş alanlara sahip yerlerle home-ofisler tercih edilecek.” diye konuştu.

OFİSTE TERAS VE VERANDALAR DEĞER KAZANDI

Yaşanan bu süreç sonrasında ofislerin dizaynlarında birtakım değişikliklerin meydana geldiğini anlatan Başyazıcıoğlu, “Bu süreçte ofislerin dizaynında değişiklikler sürat kazandı. Ofiste taze havanın olması, havalandırma filtrelerinin çalışması, asansörlerde sınırlamalar, temassız giriş çıkışlar daha da kıymetli hale geldi. Biz de akıllı bina olmamızın avantajını yaşadık. Dokunmatik asansör sistemiyle gün içerisindeki iş yoğunluğunda bina içerisinde süratli ve pratik bir tahlil sağladık. Geniş ofislerimizle metrekareye düşen kişi sayısının yüksek olduğu yapımızda, her bir ofise birbirinden bağımsız yüzde 100 pak hava sağlıyoruz. Bu özel havalandırma sistemine ek olarak açılan cam sistemi ve ofislerde bulunan teraslar ile de pak havaya ulaşımı kolaylaştırıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu