Ekonomi

Koronavirüs aşısı haberleri piyasaları olumlu etkiledi

Global piyasalarda, bugün yurt içinde ödemeler istikrarı, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek.

ABD’de ham petrol stoklarının beklentilerin çok altında kalması sonrası 44 doları aşan Bren petrolün varil fiyatı, böylelikle kasım başından bu yana yaklaşık yüzde 16 paha kazanmış oldu.

Altının ons fiyatı ise hafta başında aşı haberleriyle 1.965 dolardan 1.850 dolar düzeyine kadar gerilemesinin akabinde dün gelen reaksiyon alımlarıyla kayıplarının bir kısmını telafi etse de hala 1.880 dolar düzeyinde bulunuyor.

KORONAVİRÜS AŞISININ TESİRLİ OLMA HABERİ PİYASALARA OLUMLU YANSIDI

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Kovid-19’a karşı geliştirdiği potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90’dan fazla tesirli olduğunun duyurulmasının akabinde hisse piyasalarında, kesim bazlı ayrışmalar dikkati çekiyor.

Artan koronavirüs hadise sayıları ve alınan önlemlere rağmen aşıya erişimin iddia edilenden süratli olabileceğine ait beklentiler, ulaştırma, turizm, güç ve finans üzere bölümlerde alımların güçlenmesini sağlarken, teknoloji payları ise tarihi doruklarında tesirini artıran kar satışlarının da tesiri ile düşüş eğilimini sürdürüyor.

TEKNOLOJİ PAYLARI

Dün New York borsasında ABD’li teknoloji şirketlerinden Zoom’un payları yüzde 9 paha kaybederken, Amazon’un payları yüzde 3’ün, Facebook’un payları yüzde 2’nin üzerinde düşüş kaydetti. Teknoloji paylarındaki kıymet kayıplarıyla Nasdaq endeksi yüzde 1,37 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,14 geriledi. Dow Jones endeksi ise ulaştırma paylarının takviyesi ile yüzde 0,90 yükseliş kaydetti.

Avrupa tarafında, Brexit meçhullüğü ve koronavirüs önlemleri devam etse de aşı haberleri ve teşvik beklentileri ile hisse piyasaları yükseliş eğilimini dün de korudu. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,51, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,79 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,55 paha kazandı. euro/dolar paritesi ise bir evvelki günkü sert düşüşün akabinde dün yatay seyirle 1,18’in çabucak üzerinde süreç gördü.

AB’DE TEŞVİKLER ÜZERİNDE MUAHEDEYE VARILDI

Analistler, dün Avrupa Birliği (AB) kurumlarının, koronavirüs salgınının ekonomik sonuçlarıyla çaba için hazırlanan 750 milyar euroluk kurtarma programı ve 1 trilyon euronun üzerindeki bütçe konusunda uzlaştığını belirterek, teşvik adımlarının piyasaları desteklemeye devam ettiğini kaydetti.

Bugün Çin’de, teknoloji bölümündeki kimi tekelci uygulamaları ortadan kaldıracak düzenlemelerin hayata geçirileceği haberleri ile Alibaba Group paylarının fiyatı yaklaşık yüzde 9 ve Tencent Holdings paylarının fiyatı da yüzde 5 kıymet kaybetti.

Teknoloji paylarındaki bedel kayıplarına kaşın sanayi ve hizmet kesimindeki alımlarla Çin’de Şanghay bileşik endeksi evvelki günkü kapanışın çabucak üzerinde dengelenirken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,3 yükseldi.

CARİ SÜREÇLER HESABINDA AÇIK KESTİRİMİ

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, cari süreçler hesabının eylülde 2,7 milyar dolar açık vermesini bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonuna ait cari süreçler istikrarı beklentilerinin ortalaması ise 32,7 milyar dolar açık olarak gerçekleşti. Cari süreçler istikrarı, ağustosta 4 milyar 600 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 23 milyar 200 milyon dolar olmuştu.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE BUGÜN TAKİP EDİLECEK DATA GÜNDEMİ:

10.00 Türkiye, eylül ayı ödemeler istikrarı

16.00 Euro Bölgesi, ECB Lideri Lagarde’ın konuşması

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu