Ekonomi

Kırsal kalkınma dayanakları başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Programı (KKYDP) kapsamındaki “Ekonomik Yatırımlar Uygulama Rehberi” yayınlandı.

Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası Lideri Sadettin Akkoyunlu, mevzu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımların Uygulama Rehberinin yayımından itibaren 90 gün müracaat süresi tanınacak ve belirtilen tarz ve asıllara nazaran hazırlanan müracaat belgesinin girişi elektronik ağ üzerinden yapılacaktır. Müracaatın tamamlanması için müracaat tarihi bitiminden sonraki 5 iş günü içinde girişi yapılan müracaat belgesinin ekleri ile birlikte Vilayet Müdürlüğümüze elden teslim edilmesi gerekmektedir.” bilgisini verdi.

Akkoyunlu, başvuru tarihinin bitiminden sonra online olarak girişi yapılan hiçbir evrakta yahut dokümanda düzeltme yapılmayacağını ve eksik evrak yahut doküman tamamlatılmayacağını iletti.

Her uygulama yılı için yatırım projelerinin fiziki olarak son tamamlanma tarihi hibe mukavelesinin imzalandığı takvim yılının kasım ayının son iş günü olarak belirlendi.

YATIRIM MEVZULARI

Akkoyunlu, yatırım bahisleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Zirai eserlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar (bitkisel eserler, hayvansal eserler, tıbbi aromatik eserler, çelik silo, soğuk hava deposu), proje kapsamında yer alan tesislerde kullanılmak üzere güç üretim tesisleri, su eserleri yetiştiriciliği yapılmasına yönelik yatırımlar (deniz, iç su yetiştiriciliği), hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması yatırımları, büyükbaş hayvancılık sabit yatırımları, küçükbaş hayvancılık sabit yatırımları, kanatlı yetiştiriciliği sabit yatırımları, sera yatırımları (iklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli çağdaş seralar), kültür mantarı üretimi sabit yatırımları, büyükbaş/küçükbaş kesimhane yatırımları (sadece modernizasyon yatırımı) ve kanatlı kesimhane yatırımları hibe takviyesi kapsamında kıymetlendirilir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu