Ekonomi

Kahramanmaraş, trüf mantarı ile kazanacak

Trüf mantarının öbür mantarlardan farklı bir tadı ve aroması var. Dünyada “Kralların yiyeceği” olarak isimlendirilen trüf mantarının ekonomik getirisi ise çok fazla. Bu yıl 250 kilogram mantar toplanması beklenen bölge alandan toplam 500 bin liralık bir gelir hedefliyor. Kilogramı 2 bin lira düzeylerinde olacak olan mantarın rekoltesi her yıl daha da artacak.

TRÜF MANTARI AŞILANMIŞ MEŞE FİDANLARI DİKİLDİ

2017’nin Aralık ayında Andırın kırsalındaki Efirağızlı Mahallesi’nin Çatak mevkiinde 4.5 hektarlık alanda köklerine trüf mantarı aşılanmış 1.200 meşe fidanı dikilerek trüf mantarı ormanı oluşturuldu. 2 yıl sonra birinci hasadın yapılaması beklenirken, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç da grubuyla birlikte alana giderek incelemelerde bulundu.

“DÜNYACA ÜNLÜ BİR MANTAR”

Alandaki mantar tipinin yaz trüfü olan “Tuber Eastivum” olduğunu belirten ve sonbahar olması nedeniyle yapraklarını döken meşe fidanlarının 3 yılda çok âlâ geliştiğini ve sahanın başarılı olduğunu kaydeden Mustafa Koç, “Burası yaklaşık 4.5 hektar civarında bir alanımız ve 2017’de tesis edildi. Trüf mantarı aşılanmış meşe fidanlarıyla toprakla buluşturarak bu saha oluşturuldu. 1.200 adet meşe fidanımız şu anda mevcut. Trüf mantarı bizim için neden değerli? Biliyorsunuz Sayın Bakanımız bu hususa son yıllarda çok ehemmiyet veriyor. Ülke iktisadına katkısı açısından da çok değerli. Vatandaşımız bu civarda bunu çok fazla bilmiyor. Trüf mantarı biliyorsunuz dünyaca da ünlü bir mantar. Bilhassa aromasından ötürü çok tercih edilen lüks otellerde ve lokantalarda vatandaşlara cazip gelen, aromasından ötürü da yemesi çok hoş olan bir mantar çeşidi. Bizim ülkemizde de doğal olarak bulunan tiplerden bir tanesi.” diye konuştu.

“İLK YIL 250 KİLO HASAT BEKLİYORUZ”

Sahayı oluşturmaktaki gayelerinin trüf mantarını orman köylüsüne tanıtıp, ekim alanını genişletmek olduğunu kaydeden Mustafa Koç şöyle devam etti:

“Özellikle son 3-5 yıl içerisinde trüf mantarının kıymeti Türkiye’mizde de artmakta. Biz de bu mantarı bilhassa Kahramanmaraş’ta tanıtmak ismine Andırın İşletme Şefliğimiz bünyesinde bu saha icra edildi. 1 hektarlık alanda yaklaşık 50 kilo trüf mantarı elde edebiliyor ve bunu bu alanda sağlamak istiyoruz. Birinci yıl yaklaşık 250 kilo trüf mantarı elde etmeyi hedefliyoruz. Bilindiği üzere bu mantar çeşidi değerli bir mantar ve ekonomik getirisi de çok fazla. Bu alandan yaklaşık 500 bin lira gelir sağlanabilir.

EKONOMİK BEDELİ ÇOK YÜKSEK OLAN BİR MANTAR ÇEŞİDİ

Bu sayılar bugünkü piyasa ortalaması olup, hasat vakti aşağı ya da üst değişkenlik gösterebilir fakat trüf mantarı ekonomik pahası çok yüksek olan bir mantar çeşidi. Biz bunu vatandaşımıza yeterli tanırsak, vatandaşlarımız da kendi alanlarında bunları uygulayarak gelir elde edebilir. Alanımız çok başarılı. Meşe fidanlarımız çok hoş gelişmiş, bakımlarını da arkadaşlar hoş bir formda yapıyorlar. İnşallah hoş bir eser ve hoş bir gelir elde ederiz diye düşünüyoruz.”


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu