Ekonomi

İzmir’de lise, maske üretiminde günlük 100 bin adetlik kapasiteye ulaştı

İzmir Urla Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, koronavirüs salgınıyla uğraşta hayati kıymete sahip olan cerrahi maske gereksinimi için başladığı üretimi sürdürüyor.

Lise, özel bir firmayla yaptığı işbirliği sayesinde günde 100 bin adetlik kapasiteye ulaştı.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öncülüğünde başlatılan maske üretim çalışmalarına katkı sağlamak üzere 18 Mart 2020’de Moda Tasarım Atölyesindeki dikiş makineleriyle üretime başlayan Urla Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, bu süreçte ilçedeki kamu kurumlarının gereksinimlerini karşılamaya çalıştı.

GÜNLÜK 100 BİN ADET CERRAHİ MASKE ÜRETİMİ

Özel bir firmayla yapılan protokolle makina ve teçhizatlarını yenileyen okul, milletlerarası standartlarda günlük 100 bin adet cerrahi maske üretim kapasitesine ulaştı.

Okul, “meltblown” ismi verilen, gümüş iyonu içermesi nedeniyle antivirüs özelliği bulunan kumaşlarla yaptığı maskelerle İzmir ve Ankara’daki kamu kurumu muhtaçlıklarının değerli kısmını karşılamaya başladı.

2 MİLYON LİRA CİRO ELDE EDİLDİ

Cerrahi maske pazarında savlı pozisyona gelen okul, “U3” ihracat da yapmayı hedefliyor.

Okul müdürü Tümen Aksu, amatör ruhla başladıkları üretime tam profesyonel olarak devam ettiklerini, bu üretimle yaklaşık 2 milyon lira ciro elde ettiklerini ve okulun birçok muhtaçlığını karşıladıklarını belirtti.

İzmir’deki zelzelenin akabinde depremzedelerin maske gereksinimini karşıladıklarını anlatan Aksu, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da ürettikleri maskeleri kullandığını tabir etti.

 

“EN KALİTELİ MASKELERİ ÜRETİP TESLİM EDECEĞİZ”

Aksu, “Bakan Yardımcımız Mahmut Özer’in yönlendirmesiyle TBMM ile görüştük. Şu anda onlara demonstrasyon için eserler hazırlıyoruz. İnşallah önümüzdeki periyotta Meclisimize ve tüm kamu kurumlarına en kaliteli maskeleri üretip teslim edeceğiz.

Maksadımız kamu kurumlarımız, hastanelerimiz ve üniversitelerimizin muhtaçlıklarını karşıladıktan sonra dış pazara açılmak. İhracat yaparak öğretmenlerimize, ülkemize gurur yaşatmak istiyoruz. Bu gayeyle bize dayanak olan Sayın Bakanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” halinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu