Ekonomi

İzmir’de 2’nci el araba satışında hareketlilik başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde birçok otomotiv üreticisi, üretime orta verdi.

Bu durum sıfır ve ikinci el araba piyasasını da etkiledi, artan taleple ikinci el arabalar zamlandı.

Bir müddet evvel ise sıfır araçların piyasaya girmesiyle ivme bilakis döndü, ikinci el piyasasında fiyatların düştüğü görüldü.

SIFIR ARAÇ ÜRETİMİ SEKTEYE UĞRADI

Lakin bugünlerde havaların ısınma sürecine girmesi, dünyada otomotiv bölümünü vuran mikroçip tedarik sorunu nedeniyle sıfır araç üretiminin sekteye uğraması, ikinci el piyasasını hareketlendiriyor.

Firma sahibi Hükümran Kurtçu (38), “Otomobilde süratli bir periyoda girdik. Piyasa epeyce canlandı. Dünyada sıfır araçtaki çip krizi de ikinci eli epeyce artıracak. Şu an tam yanlışsız vakit. Bu ay ve mayısa hakikat artış sürecek. Okulların kapanması da tesirli olacak. Artacak olan fiyatlar öncesi tam hakikat vakit. Yaza kadar yüzde 12 ila yüzde 20 oranında artış bekliyoruz. Zira dünya markaları çip krizinden sonra araba çıkaramayacaklarını açıkladı. Arabada önemli bir yükseliş bekliyoruz.” dedi.

ÇOCUKLU AİLELER, ARABA TERCİH EDİYOR

Çeyizlik eşya eserlerinin satışını yapan firma sahibi iş insanı evli ve 1 çocuk babası Emrullah Demir (35), “Malum yaz geliyor. Çocuğum 3 yaşında. Bir yere gidip gelirken zorlanıyor. Araç kural oluyor. Geçen yaz yüksek fiyatlarla karşılaştık. Fiyatlar uygun. Hanım ‘hadi’ deyince araç fiyatları artmadan geleyim dedim. 150- 200 bin lira ortasında araç bakıyorum.” dedi.

Araç almaya gelen matbaa materyalleri satış işi ile uğraşan evli ve 3 çocuk babası Gökhan Ediz (40) de, “Önümüz yaz. Araç fiyatları yazın fırlıyor. Ben de fırsat bu fırsat değerlendireyim istedim.” diye konuştu.

YAZ PERİYODUNDA FİYATLAR 10-15 BİN LİRA ARTACAK

İkinci el araba satan esnaf Semih Karlı (23), kış dönemi nedeniyle fiyatların düştüğünden bahsederek, “Yalnız havaların ısınmasıyla birlikte mayıs ve haziran üzere fiyatlar yükselecek. Ayrıyeten sıfır arabada çip sorunu da var. Üretim yapılamadığı için ikinci ele yansıyacak, fiyatlar yükselecek. Yaz devri gelince fiyatlar 10 -15 bin lira artacaktır. Artık araç almak isteyenler için tam vakti.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu