Ekonomi

Isı sayaçlarının periyodik muayenelerini yaptırmayanlara ceza

Isı sayaçların periyodik muayenelerini yaptırmakla yükümlü kullanıcıların 1 Ocak 2021 tarihinden 1 Mart 2021 mesai saati bitimine kadar servislere başvurmaları ve 2021 sonuna kadar bu muayeneleri yaptırmaları zarurî olacak.

1 OCAK 2021’DE YÜRÜRLÜKTE

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Isı Sayaçları Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmelik, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

KULLANICILAR TARAFINDAN YAPTIRILACAK

Buna nazaran, ısı sayaçlarının piyasaya arzından sonraki muayene süreçleri kullanıcı tarafından servislerde yaptırılacak.

BÖLGESEL ISI DAĞITIM VE SATIŞ ŞİRKETLERİ VARSA ŞİRKET SORUMLU

Isı gücünün dağıtımı, ölçümü ve satışını yapan bölgesel ısı dağıtım ve satış şirketlerinin olması durumunda ise muayeneler bu şirketler tarafından gerçekleştirilecek.

DAMGA MÜDDETİ DOLMUŞ ÖLÇÜ ALETİ KULLANMAMAYA DİKKAT

Sayaçların periyodik muayeneleri için vaktinde servislere müracaat etmeyen yahut muayenesini yaptırmayan kullanıcılar/bölgesel ısı dağıtım ve satış şirketleri hakkında, damga mühleti dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden ötürü idari ve cezai süreçler yapılacak.

BİNA YÖNETİCİLERİ SORUMLU

İdari ve cezai süreçler bu kullanıcılardan sırasıyla bina idare konseyine, bina yöneticisine, bina sahibine, bağımsız kısım kullanıcısına, ısı dağıtım ve satış şirketlerinin olduğu yerlerde ise kelam konusu şirketlere uygulanacak.

BAĞIMSIZ KISIM KULLANICISI ENGELLERSE ONA DA CEZA KESİLECEK

Lakin bina idare konseyinin yahut bina yöneticisinin yahut bina sahibinin yahut ısı dağıtım ve satış şirketinin periyodik muayene müracaatı yapmış olmasına karşın bağımsız kısım kullanıcısının sayacı muayene yaptırmak istememesi yahut mani olması halinde bu durumun müracaatı yapan kişi tarafından bağımsız iki kişinin de imza ettiği bir tutanakla belgelenmesi durumunda cezai süreç, direkt olarak bağımsız kısım kullanıcısına uygulanacak.

Stok muayenesinde idari ve cezai süreç sayacı stokta bulunduran bireye, ani ve şikayet muayenelerinde ise muayene yapılmasından imtina eden yahut mahzur olan şahıslara idari ve cezai süreç yapılacak.

1 MART 2021 MESAİ SAATİ BİTİMİNE KADAR SERVİSLERE BAŞVURULMALI

Sayaçların periyodik muayenelerini yaptırmakla yükümlü kullanıcıların 1 Ocak 2021 tarihinden 1 Mart 2021 mesai saati bitimine kadar servislere başvurmaları ve 2021 sonuna kadar bu muayeneleri yaptırmaları zarurî olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu