Ekonomi

İş dünyasından, İktisat Islahatları paketi değerlendirmesi

İş dünyasının temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomi Reformları” paketini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Türkiye İş Bayanları Derneği (TİKAD) Lideri Nilüfer Bulut, global olarak güç bir süreçten geçildiğini, lakin bu iktisat ıslahat paketinde herkes için hoş haberler bulunduğunu belirtti.

“ERDOĞAN TÜM MİLLETİMİZE ÇOK MÜJDELİ AÇIKLAMALAR YAPTI”

Bulut,

Islahat paketi kapsamında iktisadımızı dört ana direk üzerinde, yani yatırım-üretim-istihdam-ihracat temelinde büyütme gayesi ortaya koyuluyor. Bu, yerli ve ulusal ekonomimizin yeni yatırımlarla nitelikli büyümesinin de önünü açacaktır diye düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

“CİDDİ EKONOMİK SIÇRAMANIN YAŞANACAĞININ İŞARETLERİ”

Küçük işletmeler açısından rahatlatıcı adımlar atılmasının, millete önemli bir dayanak sağlayacağını aktaran Bulut, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın bilhassa güçlü ve dışarıdan gelecek şoklara karşı güçlü bir iktisat modeli için makroekonomik istikrarı önemsediklerinin altını çizmesi, hatta bu ıslahat paketinin biri makroekonomik siyasetler ve başkası yapısal siyasetler olmak üzere iki ana omurga üzerinden ilerleyeceğini belirtmesi, önümüzdeki devir çok önemli bir ekonomik sıçramanın yaşanacağının işaretlerini veriyor. Döviz cinsi borçların toplam borç stoku içerisindeki hissesinin düşürülecek olmasını çok yerinde buluyorum. Yüklü olarak TL ile borçlanılması ve TL cinsi senetlerin kullanılacak olması döviz dalgalanmaları karşısında piyasayı rahatlatacaktır.

Gerçekten, pandemi sürecinde global ekonomik küçülmeye rağmen, Cumhurbaşkanımızın tesirli liderliği sayesinde 2020 yılında Türkiye yüzde 1,8 büyüdü. G20 ülkeleri ortasında Çin’den sonra iktisadını büyüten tek ülke biz olduk. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye’nin nitelikli ve genç insan kaynağı en büyük avantajıdır. Münasebetiyle, üretime dayalı kaliteli büyüme amaçlarına bu avantajı sayesinde rahatlıkla erişebilir diye düşünüyorum. Kamu maliyesinin disipline edilmesi, enflasyonun tek haneli sayılara düşürülmesi, finansal dalın önemli düzenlemelerle desteklenmesi, cari açığın düşürülmesi ve istihdamın artırılması istikametinde atılacak bu adımların meyvelerini yakın bir gelecekte göreceğiz.”


SGK PRİM DAYANAĞI

Bulut, İktisat Islahat Paketi’ni birebir vakitte, Türkiye’nin dünyanın en güçlü 10 iktisadı ortasında yerini alma gayesine giden eksiksiz bir yol haritası olarak gördüğünü kaydederek, şöyle devam etti:

“Yatırım teşviklerinde uygulanan SGK prim dayanağı müddetlerinin gençlerin ve bayanların istihdamı durumunda arttırılacak olması, bayanların iktisada dahil olma oranlarına olumlu yansıyacağı için son derece sevindiricidir. İş dünyası ekonomik olarak önünü görebilecek, yatırımlarını ve planlamasını buna nazaran yapabilecektir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçen bütün grubuna hem iş dünyası hem TİKAD ismine teşekkür ediyorum.”

“DAR GELİRLİ ESNAFI ZİYADESİYLE ŞAD EDECEKTİR”

KOBİDER Lideri Nurettin Özgenç, İktisat Islahat Paketi içerisinde yer alan küçük esnafa yönelik yapılan düzenlemenin, dar gelirli esnafı ziyadesiyle şad edeceğini vurguladı.

“Esnaf açısından dikkate bedel olan, kolay tarzda vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci üzere yaklaşık 850 bin esnaf gelir vergisinden muaf tutulup beyan yükümlülüklerinin kaldırılacak olması, olağanüstü hoş bir gelişmedir.” değerlendirmesinde bulunan Özgenç, bununla birlikte kimi bahislerin uygulamasının nasıl olacağının şimdi belirli olmadığını, bu nedenle kelam konusu düzenlemenin uygulamada görülmesinin gerektiğini kaydetti.

MÜSİAD: SÜRATLİ BİR GELİŞİM GÖZLENECEK

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD Başkanı) Abdurrahman Kaan, “İş dünyasının birçok talebine epey olumlu bir yaklaşım arz ettiğini gördüğümüz bu Islahat Paketi ile birlikte, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinden itibaren piyasalarda gözlenen V tipi toparlanmanın çok daha fazla kesime yayılacağına inanıyoruz.

Özellikle dar gelirli esnafımıza sağlanan Gelir Vergisi muafiyeti ve beyan yükümlülüğünün kaldırılması, ekonomimizin lokomotifi pozisyonunda bulunan KOBİ’lerimizin iş hacminde önemli bir artış sağlayacaktır. Açıklanan dayanaklarla birlikte kamu maliyesi, enflasyonla gayret, finansal kesim ve cari açıkla çaba noktasında iktisadın direnci artacaktır.

Türkiye iktisadına taze kaynak girişi sağlayacağına inandığımız bu Islahat Paketi ile birlikte, iç talepten yatırım harcamalarına kadar birçok parametrede süratli bir gelişim gözlenecektir. Böylelikle son periyotta nakdî sıkılaştırma adımlarıyla birlikte nispeten baskı altında kalan ekonomik aktivitedeki toparlanma suratı da yılın ikinci çeyreği itibariyle ivme kazanacak; Türkiye iktisadı müspet büyüme patikasında yoluna devam edecektir.” dedi.

İTO: ISLAHAT AŞISI, YATIRIMCIYA TÜRKİYE’Yİ İŞARET EDECEK

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, “Yeni olağana ıslahat aşısı, yerli ve yabancı yatırımcıya tedarikte Türkiye’yi işaret edecektir. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ve odağına yatırımın, üretimin, ihracatın ve istihdamın teşvik edilmesini koyan kapsamlı ıslahatlar, sonuçları kısa vadeyi aşamayan faiz artışı üzere adımların çok ötesinde sonuçlar verecektir.

Yatırım teşvik ve vergi siyasetlerinin sadeleştirilmesi ile öngörülebilirliğini artıran adımlar atılması son derece kıymetli. Keza 850 bin esnafımızın gelir vergisinden muaf tutulması ve beyan yükümlülüklerinin kaldırılması, ek istihdam sağlayan firmaların 100 bin lira kredi kullanabilecek olmaları da ezber bozan kararlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

ASKON: KÜÇÜK ESNAFA HOŞ BİR ARMAĞAN OLDU

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın, “Küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti ve beyan yükümlülüğünün kalkması bu sıkıntı günlerde hoş bir ikram oldu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a esnafımız ismine çok teşekkür ediyorum. Yeni ıslahatlar ile güçlü ve kaliteli büyüyen bir Türkiye’yi daima birlikte inşaa edeceğiz. Ülkemize ve milletimize güzel olsun.” sözlerini kullandı.

TİM: 200 MİLYAR DOLAR MAKSADINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, “200 milyar dolarlık ihracat amacına ilerlerken Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı iktisada ait ıslahat paketinin, amaçlarımıza büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Cumhurbaşkanımızın, ihracata ve alın teri döken ihracatçıya takviyelerinin, evvelden olduğu üzere bundan sonra da, durmaksızın devam etmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Bugün, “Made in Türkiye” markası, dünyanın dört bir yanında beğeniyle anılıyorsa, bunda Cumhurbaşkanımızın katkıları çok büyük.” diye konuştu.

DEİK: İŞ DÜNYAMIZA GÜÇ KATACAK

Dış Ekonomik Bağlantılar Heyeti (DEİK) Lideri Nail Olpak, “Kararlılık, öngörülebilirlik, şeffaflık ve hesap verilebilirlik üzerine şurası ekonomik ıslahatlar iş dünyamıza güç katacak. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 iktisadından biri haline getirmek için yapısal manada yeni bir vizyon ve itimada dayanan bir istikrar modelini destekliyoruz. Yurt içi yatırım ortamı ve yurt dışından gelecek direkt yabancı yatırımlar için anahtar sözlerin “Güven” ve “İstikrar” olduğunu görüyoruz.” görüşünü paylaştı.

ATO: TÜRKİYE YENİ BİR SIÇRAMA GERÇEKLEŞTİRECEK

Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Konseyi Lideri Gürsel Baran, “Türkiye, ıslahat paketi içinde yer alan dönüşümleri temel alarak, bu yer üzerinde üretim, yatırım, istihdam ve ihracatta yeni bir sıçrama gerçekleştirecektir. Paketteki düzenlemeler gerçek kesimin gereksinimi olan itimadı sağlaması açısından kıymetli. Genç bir nüfusumuz var. Bu bir avantaj ve bu avantajı aktif kullanmanın yolu üretim iktisadından geçiyor. Üretimde yapısal dönüşümü teşvik edecek yeni adımlar atılmasını değerli buluyorum. Bu ıslahat paketindeki düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle birlikte Türkiye’nin, dünyanın hammadde üretim merkezi ve lojistik üssü olarak yükselen bir yıldız haline gelebileceğine inanıyoruz.” sözlerini kullandı.

TÜSİAD: OLUMLU BULUYORUZ

TÜSİAD İdare Şurası Lideri Simone Kaslowski, “Ülkemizin iktisat ve hukuk üzere yapısal alanlarda ıslahata olan gereksinimi nettir. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan iktisat ıslahat paketinde, fiyat istikrarının sağlanması, yatırım ikliminin güzelleştirilmesi, istihdamın desteklenmesi, bilhassa bütçenin disipline edilmesi ve harcamaların denetim altına alınmasına yönelik adımları olumlu buluyoruz.

Dijital dönüşüm ve endüstride yeşil dönüşümü destekleyici adımlar global rekabet gücümüzü artırmak açısından çok pahalıdır. İktisat ıslahatlarının amaçları ortasında, kurumsal yapının güçlendirilmesi, dış istikrarın ve büyümenin sürdürülebilir bir tabana taşınmasına yönelik teşvikler ve rekabet ortamını güçlendiren adımlar da yer alıyor. Pandeminin olumsuz tesirleriyle ekonomimizin içinden geçtiği bu kuvvetli periyotta, iş dünyası açısından bu ıslahatlara yönelik uygulama süreci aciliyet taşımaktadır. Bu süreçte istişareyi önemseyen iktisat idaresine ve tüm paydaşlara teşekkür ederiz.” dedi.

TOBB: YEŞİL İKTİSADA KIYMET VEREN ÖNLEMLER AÇIKLANDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, “İhtiyaç duyulan alanlardaki yapısal sıkıntılara odaklı, kurumsal yapıyı güçlendiren, giderek ehemmiyeti artan dijital, yeşil iktisada değer veren önlemler açıklandı. Ülkemize iyi olmasını diliyorum.” görüşünü bildirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu