Ekonomi

İnekler olmadan gerçek süt eserleri üretiliyor

Bill Gates’in “İklim Felaketi Nasıl Önlenir” isimli kitabının tanıtımı sırasında yaptığı konuşmasında global ısınmadaki hissesinden ötürü gelişmiş ülkelerin hayvan yetiştiriciliğini bırakıp yapay et tüketimine geçmesi gerektiğini söz etmişti.

Yapay et üretimi çalışmalarının akabinde, yeni bir gelişmeyle inekler olmadan süt ve süt üretimine de başlandı.

CNN’nin haberine nazaran, California merkezli Perfect Day’in kurucu ortağı Ryan Pandya, inek sütündeki proteinle “moleküler olarak özdeşleşen” olan süt proteini yapmak için mantarları kullandığını söylüyor.

”SÜTÜN İÇİNDE NE OLDUĞU SORUSUYLA İLGİLENDİK”

Ayrıyeten bu yenilikçi teşebbüsle, peynir ve yoğurt üzere süt eserleri yapmak için kullanılabileceği manasına geliyor.

Pandya, araştırmanın temelinde, “Bitki bazlı sütlerde bir biçimde eksik olan inanılmaz çok taraflılık ve beslenme sağlayan sütün içinde ne olduğu sorusuyla ilgilendik” diyor.

İNEK SÜTÜNDEKİ GEN MANTARA ENJEKTE EDİLİYOR

Perfect Day, inek sütündeki peynir altı suyu proteinini kodlayan geni bir ortaya getirdi ve bir mantarın içine enjekte etti.

Mantar, fermantasyon tanklarında yetiştirildiğinde, peynir altı suyu proteini üretir ve bu protein daha sonra süzülür ve kurutularak peynir ve dondurma üzere eserlerde kullanılan bir toza dönüştürülür ve bu eserler halihazırda ABD ve Hong Kong’un market raflarında yerini almaktadır.

Pandya, “Hala süt eserlerini seven, lakin kendileri, gezegen ve hayvanlar için bu bahiste daha düzgün hissetmek isteyen beşerler için” diyor.

”VEGAN DOSTU”

Perfect Day’in proteini laktoz, hormon yahut kolesterol içermemesine karşın, süt alerjisi olan bireyler için uygun değildir. Lakin süreç hayvan içermediği için Pandya eseri “vegan dostu” olarak tanımlıyor.

YÜZDE 97 DAHA AZ SERA GAZI ÜRETİYOR

Pandya, bu prosedür için inekleri denklemden çıkararak süt üretimi “çok daha verimli” diyor.

Klasik mandıralara nazaran %97’ye kadar daha az sera gazı emisyonu üretiyor.

ŞİRKET SÜT ESERLERİNİ PİYASAYA SÜRDÜ

Perfect Day, 2020’de The Urgent Company ile Brave Robot dondurmasını piyasaya sürdü ve eserlerini ABD’deki 5.000 mağazada satışa sunmak için dondurma markaları N!ck’s ve Graeter’s ile paydaşlık kurdu.

Şirket, Hong Kong’un Buz Zamanı dondurmalarında kullanılan ve olağan süpermarket markalarına benzeri tada sahip proteiniyle milletlerarası bir pazara ulaşıyor ve birtakım bitki bazlı süt alternatiflerinin bilakis, hindistancevizi, muz yahut öteki temel tatlar yok.

Pandya, geliştirilmekte olan bir sonraki eserin 2021’de piyasaya sürülecek olan krem peynir olduğunu söylüyor.

SÜRATLE BÜYÜYEN BİR PAZAR

Perfect Day, sürdürülebilir süt eserleri tahlilleri için bilim arayan tek şirket değil. California’da kurulan New Culture, fermantasyon süreciyle inek içermeyen peynir eserleri de geliştiriyor ve TurtleTree Labs, kültürlenmiş hücrelerden insan sütü de dahil olmak üzere süt üretiyor.

Alternatif proteinlerde inovasyonu artırmayı amaçlayan kar maksadı gütmeyen bir kuruluş olan Good Food Institute’un sayılarına nazaran, 2020’de fermente alternatif proteinlere 590 milyon dolar yatırım yapıldı ve bunun 300 milyon doları Perfect Day’e gitti.

Asya Pasifik’teki Uygun Besin Enstitüsü’nün genel müdür vekili Mirte Gosker, bitki bazlı sütün 2020’de ABD süt satışlarının %15’ini oluşturduğunu ve büyümesinin beklendiğini söylüyor.

Gosker, şirketler için bir zorluk düzenleyici onay almak, oburu ise yenilikçi eserlerin daha yüksek fiyatıdır, diyor. Perfect Day’in dondurması, Häagen-Dazs yahut Ben & Jerry’s üzere üst seviye markalarla çabucak hemen tıpkı fiyata satılıyor.

”DAHA NAZİK VE DAHA YEŞİL BİR YOL GELİŞTİRİYORUZ”

Birçok ülke besin teknolojisi inovasyonunu geliştirmeye heveslidir. Gosker, Perfect Day’in yakın vakitte hükümet dayanaklı bir kurumla bir araştırma ve geliştirme laboratuvarı kurduğu Singapur’un “düzenleyici çerçevesiyle öncülük ettiğini” söylüyor. “Hükümetlerin dayanağı burada, açık erişimli Ar-Ge’ye ve altyapıya yatırım yapmak için büyük bir rol oynuyor” diye ekliyor.

Pandya, teşebbüsün ayrıyeten Kanada, Hindistan ve Avrupa’da düzenleyici onay aradığını ve süt sanayisinde ortaklar aradığını söyledi.

Pandya, “En sevdiğiniz yiyecekleri süt eserleri reyonundan başlayarak yapmak için daha nazik ve daha yeşil bir yol geliştiriyoruz ve bunu tek başımıza yapamayız” diyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu