Ekonomi

IMF: Mali görünüme ait belirsizlik yüksek

Memleketler arası Para Fonu (IMF), Mali İzleme Raporu’nun Nisan 2021 sayısını “Adil Aşı” başlığıyla yayınladı.

IMF, yayınladığı raporda mali görünüme ait belirsizliğin alışılmadık derecede yüksek olduğunu belirterek, koronavirüs salgını ne kadar uzun sürerse, kamu maliyesi için zorluğun da o kadar büyük olacağını bildirdi.

AŞILAMA SURATI ÜLKELERE NAZARAN DEĞİŞİYOR

Koronovirüse karşı aşılama yarışının devam ettiğine lakin aşılama suratının ülkeler ortasında büyük farklılıklar gösterdiğine işaret edilen raporda, birçok kişinin aşıya erişimi olmadığına dikkat çekildi.

Raporda, salgın global olarak denetim altına alınana kadar, maliye siyasetinin esnek kalması, sıhhat hizmetleri sistemlerini, hane halklarını, işletmeleri ve ekonomik toparlanmayı desteklemesi gerektiği vurgulandı.

DÜNYA GENELİNDE KAMU BORCUNUN GSYH’YE ORANI 2020’DE YÜZDE 97’YE ULAŞTI

Raporda, bütçe açıklarının GSYH’ye oranının gelişmiş ekonomiler için yüzde 11,7’ye, yükselen piyasa ekonomileri için yüzde 9,8’e ve düşük gelirli gelişmekte olan ekonomiler için yüzde 5,5’e ulaştığı kaydedildi. Salgına yönelik dayanağın mühleti dolduğu yahut azaldığında, gelirler bir biçimde toparlandığında ve işsizlik düştükçe 2021’de mali açıkların birden fazla ülkede azalmasının beklendiği belirtilen raporda, dünya genelinde ortalama kamu borcunun ise 2020’de GSYH’nin yüzde 97’sine ulaştığı ve 2021’de GSYH’nin yaklaşık yüzde 99’u civarında dengelenmesinin beklendiği aktarıldı.

“YATIRIMLAR ARTIKÇA MALİ AÇIKLAR KÜÇÜLECEK”

Raporda, orta vadede, toparlanma suratının artması ve mali ayarlamaların tekrar yapılmaya başlamasıyla tüm gelir kümelerinde mali açıkların küçüleceğinin iddia edildiği söz edildi.

Birden fazla ülkede kamu borcunun GSYH’ye oranının istikrar kazanacağı ya da düşeceğinin varsayım edildiği aktarılan raporda, “Mali görünüme ait belirsizlik alışılmadık derecede yüksek.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“SALGIN NE KADAR UZUN SÜRERSE, KAMU MALİYESİ İÇİN ZORLUK O KADAR BÜYÜK OLUR”

IMF’nin raporunda, “Genel olarak, salgın ne kadar uzun sürerse, kamu maliyesi için zorluk o kadar büyük olur.” değerlendirmesine yer verildi.

“KÜRESEL İŞ BİRLİĞİ UYGUN MALİYETLİ AŞILAMAYI HIZLANDIRACAK FORMDA ARTIRILMALI”

Raporda, global iş birliğinin, salgını, bilhassa tüm ülkelerde uygun maliyetle aşılamayı hızlandıracak halde artırılması gerektiğinin altı çizildi.

Tedbirlerin ülkelerin idari kapasitesine nazaran uyarlanması gerektiği vurgulanan raporda, “Düşük faiz ortamı göz önüne alındığında, mali alana sahip ülkelerin senkronize bir yeşil kamu yatırımı atılımı global büyümeyi destekleyebilir.” sözü kullanıldı.

YENİ VERGİ ISLAHATLARI

Raporda, bilhassa toparlanma ivme kazandıkça, lokal ve memleketler arası vergi ıslahatları gerekli olduğu kaydedildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu