Ekonomi

IMF Açıkladı Büyük Buhran’dan Sonra En Büyük Ekonomik Kriz Kapıda

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı, bu yıl koronavirüs salgını küresel ekonomik büyümeyi “keskin bir şekilde olumsuz” hale getireceği konusunda uyardı. Kristalina Georgieva, 1930’ların Büyük Bunalımından bu yana dünyanın en kötü ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

IMF Açıkladı

ekonomik kriz

2021’in sadece kısmi bir iyileşme göreceğini tahmin ediyor. Hükümetler tarafından uygulanan kilitlenmeler birçok şirketi personeli kapatmaya ve işten çıkarmaya zorladı. Bu haftanın başlarında bir BM araştırması, dünyadaki 3,3 milyar insanın iş gücünün% 81’inin salgın nedeniyle iş yerlerini tamamen veya kısmen kapattığını söyledi.

Dünyada virüslerden etkilenen 5 iş yerinden 4 tanesi koronavirusün olumsuz ekonomik etkisi altına girdi.

IMF : Küresel Ekonomi ‘Gelecek Yıllar’ İçin Acı Çekecek!

ekonomik kriz

IMF Genel Müdürü Georgieva, önümüzdeki hafta IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları öncesinde yaptığı açıklamalarda kasvetli değerlendirmesini yaptı. Gelişmekte olan pazarlar ve gelişmekte olan ülkeler en büyük darbe olacağını, yüzlerce milyar dolarlık dış yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi. “Sadece üç ay önce, 2020 yılında üye ülkelerimizin 160’tan fazlasında kişi başına gelir artışı pozitifti.” Dedi ve şöyle devam etti: “Bugün bu sayı başa döndü: şimdi 170’den fazla ülkenin bu yıl kişi başına gelir artışı negatif olacağını tahmin ediyoruz.” “Aslında, Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik serpintiyi bekliyoruz.” Şeklinde açıklamalarda bulundu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu