EkonomiGündemOtomobil

İkinci El Otomobil Fiyatları El Yakıyor

2019 yılının ikinci yarısında artışa geçen otomobil fiyatlarında durdurulamaz yükseliş devam ediyor. Araç almayı düşünen vatandaşlar ÖTV düşecek haberlerinin de etkisiyle çok kararsızlar.

Otomobil Alımında Sıfır mı İkinci El mi Daha Avantajlı?

Otomobil Alımında Sıfır mı İkinci El mi Daha Avantajlı?

Araç almayı ya da aracını değiştirmeyi düşünen herkesin sorduğu soru ÖTV indirimini bekleyip sıfır araç mı almak ya da bu indirimin etkisi ile ikinci el araç piyasasının düşmesini mi beklemek?

Uzmanlar ve senelerini bu sektöre vermiş emektarlar bu soruya farklı açılardan cevap veriyor.

Koronavirüs etkisiyle Dünyada ve özellikle Avrupa’da otomobil üretimleri tamamıyla durma noktasına geldi. Bu süreçte Türkiye başta olmak üzere hiçbir ülkeye talebi karşılayacak miktarda araç temini sağlanamadı. Günümüzü baz aldığımızda Türkiye’de sıfır araç showroomları neredeyse boşaldı. Ayrıca yaşanan bir sıkıntı da sıfır araçların ne zaman Türkiye’ye geleceği konusundaki belirsizlik.

Yaşanan bu durum sıfır araç satışlarını durma noktasına getirirken bir yandan da hem elde olan hem de gelecek araç fiyatlarının şimdiden artmasına neden oluyor.

Sıfır Araç Temininde Yaşanan Sıkıntı İkinci El Araç Piyasasını Hareketlendirdi.

İkinci El Otomobil Fiyatları El Yakıyor

Sıfır otomobillerin fiyat belirsizliği ve elde araç kalmaması, koronavirüs döneminde satışları düşen ikinci el araç piyasasına yaradı. Bu süreçte özellikle B ve C segment araçlarda yaşanan talep artışı 2019 sonu itibariyle fiyat rekorları kıran ikinci el piyasasında tekrar yeni rekorların kırılmasına gebe olacak gibi duruyor.

Bu süreçte hükumet ikinci el piyasasındaki fiyat artışını dizginlemek ve sıfır araç piyasasındaki sıkıntıları gidermek adına ÖTV indirimi çalışmalarına başladı. Bu çalışmaların otomobil sektörüne ve araç almak isteyen vatandaşlara ekstra kolaylıklar getirmesi planlanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu