Ekonomi

İkinci El Araç Piyasasını Koronavirüs Vurdu!

İkinci El Araç Piyasası Düşüşte

 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ikinci el araç piyasası da etkilendi ve araç fiyatlarında sert düşüşler başladı. Evlerinden dışarı çıkmayan insanlar nedeniyle ikinci el araç satışları durma noktasına geldi. Mart ayının ilk yarısında yapılan analizlerde ikinci el araç fiyatlarının yüzde 2.5 oranında düştüğü görüldü.

ikinci el araç

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını öncelikli olarak ekonomiyi hedef aldı. Çoğu sektörde üretim durma noktasına geldi. Çoğu insan ya işlerini kaybetti ya da iş yerleri faaliyetlerini durma ve sınırlandırma kararları aldı.

İkinci El Araç Piyasası  Koronavirüsten Önce Zirveyi Görmüştü!

ikinci el araç piyasasıa

İkinci el araç piyasası mart ayına kadar 2019 yılının son bölümünden itibaren hızlı bir yükselme trendindeydi. Çoğu aracın fiyatı yüzde 40 ile yüzde 60 arasında artış gösterdi.Araç fiyatlarının yükselmesinde en temel neden artan taleple orantılı olarak banka ve firmaların da ödeme kolaylıkları sağlamasıydı. Bu süreçte sürekli olarak ikinci el araç fiyatlarının arttığını gördük.

İkinci El Araç Piyasası Mart Ayında Düşüş Yaşadı

İkinci El Araç fiyatlarında mart ayına kadar devam eden yükseliş trendi corona virüsün ülkemizde görülmesiyle durdu. Bu süreçte ikinci el piyasasında ilk başta yüzde 2,5 oranında düşüş yaşandı ve bu düşüş nisan ayında da devam etti.

Öncelikler İkinci El Araç Piyasasını Etkiledi

 

Korona virüs için alınan tedbirler ve sosyal hayatta yaşanan durağanlık nedeniyle ikinci el araç alım planları ertelendi ya da durdu. Bu süreçte insanların öncelikli olarak nakit varlıklarını elinde tutma isteği ve hayati ihtiyaçlarına öncelik vermesi direkt olarak ikinci el araç piyasasını olumsuz olarak etkiledi.

İkinci El Araç Fiyatların da İlk Süreçte Sert Düşüş Beklenebilir

 

ikinci-el-araç

 

Uzmanlar ikinci el araç fiyatlarında kısa vade de fiyat kayıplarının daha fazla olabileceğini ön gördü. Bu dönemde banka kredi faiz oranlarının yükselmesi, korona virüs salgınının süresinin ön görülememesi, İtalya, İspanya, İran gibi ülkelerde yaşanan salgın senaryolarının ülkemizi de etkileme ihtimali gibi olasılıklar vatandaşların ikinci el araçlara olan ilgisini neredeyse sıfıra indireceğini ifade ediyorlar. Bu konuda yapılan değerlendirmelerde ayrıca şehirlerarası ulaşımın kısıtlı olması nedeniyle bölgesel farklılıkların da oluşabileceği yönünde.

Üretimin Durması Uzun Vadede İkinci El Araç Fiyatlarını Arttıracak

 

ikinci el araç piyasası

Çoğu araç üreticisinin corona virüs nedeniyle üretimi durdurması uzun vadede elimizdeki araçların değerlenmesine imkan sağlayacaktır. Salgının uzaması ya da sona ermesi senaryolarını değerlendirirsek iki durumda da uzun vadede ikinci el araç fiyatları artacaktır. Salgının uzaması durumunda üreticilerin yeni araç üretememesi elimizdeki araçların değerlenmesini sağlayacaktır. Salgının sona ermesi durumunda da ekonominin kazanacağı düzelme ivmesi nedeniyle 2.el araç piyasası canlanacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu