Ekonomi

Hatay’da şifa deposu püren balının kilosu 150 lira

Hatay’ın Samandağ ilçesinde üretilen püren balı, yıllardır lezzeti ve şifa kaynağı olması nedeniyle tercih ediliyor. Üretici Selahattin Güleç, talebin fazla olduğunu, 1 kilo isteyene yarım kilo vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Püren balını arılar, bölgede bulunan Musa Dağı’nın yükseklerindeki maki çeşidi olan püren çiçeklerinden üretiyor. Doğal yayılış gösteren püren çeşitleri ilkbahar ve sonbaharda çiçekleniyor. Pembe ve mor renkli çiçekler, arılar için varlıklı nektar ve polen kaynağı olarak biliniyor.

YÜKSEK GÜÇ KAYNAĞI

Bilhassa karaciğer yağlanması ve idrar yolları rahatsızlıklarında çok faydalı olduğu bilinen püren balı, birebir vakitte yüksek güç de veriyor.

PÜREN BALI ŞİFALI

10 yıldır arıcılık yapan 47 yaşındaki 4 çocuk babası Mustafa Yüksel, “Püren balının rengi yeşil ve donma özelliği yüksek. Püren balı astım ve bronşite çok yeterli geliyor. Püren balını süt yahut ılık su ve limonla içtiğiniz vakit şifasını görürsünüz.” dedi.

“PÜREN BALININ KİLOSUNU 125 İLA 150 LİRA ARASINDA”

10 yıldır  arıcılık yapan 50 yaşındaki 4 çocuk babası Selahattin Güleç ise püren balını kilosunu 125 ila 150 lira ortasında sattıklarını belirterek, “Bazen talepleri yetiştiremiyoruz, o yüzden 1 kilo isteyene yarım kilo vermek zorunda kalıyoruz.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu