Ekonomi

Hakkari’de Tekstilkent projesiyle 800 kişi istihdam edilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Toplumsal Gelişmeyi Destekleme Programı (SGEP) kapsamında hayata geçecek proje ile Yeni Mahalle Gopsi mevkisinde iki bina ile Tekstilkent kapsamında kurulacak fabrikalar için alt yapı oluşturulacak.

Vilayet Özel Yönetimince yürütülecek, 4 milyon 300 bin lira bütçesinine, 2 milyon 500 bin lira hibe dayanağı verilecek proje ile dezavantajlı kümelerin hayat kalitesinin artırılması ve 18-35 yaş aralığındaki 800 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

PROJENİN İMZA MERASİMİ DÜZENLENDİ

Hakkari Valiliği, Vilayet Özel Yönetimi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) iş birliğiyle hazırlanan proje için düzenlenen imza merasiminde konuşan Vali ve Belediye Lider Vekili İdris Akbıyık, projeyle kentte işsizliği azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

“DOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NDE DOKUMA FABRİKALARI ARTIYOR”

Doğu Anadolu bölgesinde dokuma fabrikalarının süratle yaygınlaştığını belirten Akbıyık, “İnşallah dokumacılık fabrikası ile Hakkari’nin işsizlik sıkıntısını bir nebze de olsa gidermiş olacağız. DAKA ile birçok proje yapıyoruz.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN HOŞ KAYAK MERKEZLERİNDEN BİRİSİ BURADA”

Türkiye’nin en hoş kayak merkezlerinden birinin Hakkari’de bulunduğunu kaydeden Akbıyık, şöyle konuştu:

“Burada yapılan her türlü yatırımda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile DAKA’nın büyük dayanakları var. Oradaki telesiyej ve teleferik projemiz bitti. 5 yıldızlı otel ayarında yaklaşık 130 kişilik atlet eğitim merkezi ve konaklama yeri olacak. Bu da kıymetli bir eksiği gidermiş olacak. Kentin kış turizmi manasında Irak, İran, Van ve Şırnak üzere vilayetlerimizden birçok kişinin buraya gelmesine vesile olacak. Birçok ulusal, memleketler arası karşılaşma ve aktiflikleri burada düzenleyeceğiz.

YÜKSEKOVA’YA FABRİKALAR GELECEK

Organize Sanayi Bölgesi ile birçok fabrika Yüksekova’ya gelecek. Bunun yan sıra vilayetimizde doğalgaz çalışmaları sürüyor. Kentin tüm alt yapı eksikliklerini giderme kademesindeyiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu