Ekonomi

Global piyasalardaki sürat, yerini karışık bir seyre bıraktı

Koronavirüs aşısına ait gelişmeler ve ABD’de başkanlık seçiminin Joe Biden’ın zaferiyle sonuçlanmasının akabinde dün hisse piyasaları yeni haftaya ralli ile başlamıştı, Teknoloji paylarında kar satışları görülse de sanayi, hizmet ve mali dal paylarında çok süratli yükselişler kaydedilirken, altın ons fiyatı geriledi ve uzun ortadan sonra petrol fiyatları kıymet kazandı.

BRENT PETROLÜN VARİL FİYATI ARTTI

Bu gelişme sonrası altının ons fiyatı yüzde 4,4 paha kaybederek 1.866 dolardan günü tamamlarken, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 6,2 artışla 42,3 dolara çıktı.

DÜNYA BORSALARINDA DALGALI SEYİR İZLENDİ

New York borsasında ise ralli ile başlayan günün sonuna yanlışsız bilhassa teknoloji paylarında tesirini artıran kar satışları ile Nasdaq endeksi düşüşe geçti. Dow Jones endeksi yüzde 2,95 ve S&P 500 endeksi yüzde 1,17 bedel kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 1,53 geriledi. Böylelikle S&P 500 endeksi dünkü yükselişi ile gördüğü en yüksek düzey ve kapanış rekorlarını kırdı.

FED’İN RAPORU RİSKLERE İŞARET ETTİ

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık fiyatlarında düşüş görülebileceği tarafındaki ihtarının da hisse piyasalarında alışları sınırlayabileceğini bildirdi. Fed, dün yayınlanan ve Amerikan finansal sistemine ait değerlendirmelerin yer aldığı Finansal İstikrar Raporu”nda “Yatırımcı risk hassaslığının düşmesi yahut ekonomik toparlanmanın zayıflaması halinde varlık fiyatları kıymetli düşüşlere karşı savunmasız kalır.” sözleri kullanıldı.

AVRUPA BORSALARI YÜKSELİŞTE

Avrupa tarafında, borsalarda çok süratli yükselişler görülürken, euro/dolar paritesi yüzde 0,5 gerileyerek 1,1812’ye indi. Dün aşı haberlerinin akabinde güçlenen alımlarla Almanya’da DAX endeksi yüzde 4,94, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 4,67 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 7,57 bedel kazandı.

Brexit meçhullüğü ve koronavirüs salgınında artan hadise sayılarına rağmen piyasaların olumlu beklentileri fiyatladığını kaydeden analistler, bugün tesirini artırması beklenen kar satışlarının karşılanıp karşılanamayacağı ve açıklanacak ZEW endekslerinin takip edileceğini söyledi.

ASYA BORSALARI KARIŞIK SEYİRDE

ABD ve Avrupa borsalarının dünkü müspet seyrinin akabinde bugün Asya piyasalarında karışık bir seyir izleniyor. Çin’de açıklanan bilgilere nazaran enflasyonun ekimde yıllık yüzde 0,5 ile beklentilerin altında kalması sonrası kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 paha kaybederken, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5 yükseldi. Güney Kore’de Kospi endeksi ise yatay seyirle evvelki kapanış düzeyinin çabucak üzerinde bulunuyor.

Dün yüzde 5,5 kıymet kaybıyla 8,0542’den kapanış yapan dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,1420 düzeyinde süreç görüyor. Altının gram fiyatı ise 534,7 liradan başladığı günde 482,2 liraya kadar indi ve 490 lira düzeylerinde dengelendi.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE BUGÜN TAKİP EDİLECEK BİLGİ GÜNDEMİ:

10.00 Türkiye, ağustos ayı iş gücü istatistikleri

13.00 Almanya, kasım ayı ZEW ekonomik görünüm endeksleri

13.00 Avro Bölgesi, kasım ayı ZEW ekonomik görünüm endeksleri

18.00 ABD, eylül ayı JOLTS açık iş sayısı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu