Ekonomi

Global piyasalar enflasyon baskısında

Global piyasalar, enflasyon baskısı ve koronavirüs olaylarındaki artışın oluşturduğu belirsizliklerle karışık bir seyir izliyor.

Dün yayınlanan, ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ilişkin tutanaklar, birtakım banka yetkililerinin enflasyonun yüksek seyretmeye devam etmesi halinde varlık alımlarının azaltılmasını hızlandırmaya ve faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltmeye hazır olunması gerektiğini savunduğunu ortaya koydu.

Tutanaklarda, “Bazı iştirakçiler, enflasyonun Komitenin gayeleriyle uyumlu düzeylerden daha yüksek seyretmeye devam etmesi durumunda, Komitenin varlık alımlarının suratını ayarlamaya ve federal fon oranı için amaç aralığını üyelerin halihazırda beklediğinden daha erken yükseltmeye hazır olması gerektiğini belirtti.” sözü yer aldı.

ABD’DE TÜKETİM HARCAMALARI ARTTI

ABD’de şahsî tüketim harcamaları ise yüksek enflasyona karşın ekimde yüzde 1,3 ile beklenenden fazla arttı. Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek şahsî tüketim harcamaları fiyat endeksi ise, tıpkı devirde yıllık yüzde 4,1 ile 1991’den bu yana en yüksek artışı kaydetti.

FED’İN VARLIK ALIMLARINI AZALTMASI BEKLENTİLERİ ARTTI

Analistler, bilgilerde gözlemlenen enflasyonist tesirlerin Fed’in para siyasetine tesir edebileceğini kaydederek, varlık alımlarının suratının yavaşlatılmasına ait beklentilerin yükselmeye devam ettiğini lisana getirdi.

Dün, New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,23 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,44 kıymet kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,03 düşüş kaydetti.

DOLAR ENDEKSİ 96,9 İLE SON 16 AYIN EN YÜKSEK DÜZEYİNDE

Bu gelişmelerle ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,64 düzeyinde dengelenirken, dolar endeksi de 96,9 ile son 16 ayın en yüksek düzeyini gördü.

ALTININ ONS FİYATI 1.790

Altının ons fiyatı ise analistlerin kıymetli takviye olduğunu belirttikleri 1.790 düzeyinin çabucak üzerinden süreç görüyor

BORSA İSTANBUL’DA KAPANIŞ REKORU KIRILDI

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi evvelki kapanışa nazaran 1,55 paha kazanarak kapanış rekorunu 1.812,30 puana taşıdı.

DOLAR/TL 11,9520

Dolar/TL ise memleketler arası piyasada dün günü yüzde 5,7 azalışla 12,0873’ten tamamlamasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 11,9520’den süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) toplantı özeti, yurt dışında ise ECB yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra Almanya’da 3. çeyrek büyüme ve tüketici inanç endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirtti.

Koronavirüs salgınına ait gelişmelerin de gündemin odağında yer alamaya devam ettiğini tabir eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.850’nin direnç, 1.760 puanın takviye pozisyonunda olduğunu söyledi.

PİYASALARDA BUGÜN TAKİP EDİLECEK DATALAR:

10.00 Almanya, 3. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla

10.00 Almanya, aralık ayı tüketici itimat endeksi

14.00 Türkiye, TCMB’nin Para Siyaseti Heyeti toplantı özeti

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu