Ekonomi

Gaziantep’te mor baklava yapıldı

Gastronomi kenti Gaziantep’te faaliyet gösteren bir baklava firması tarafından satışa çıkarılan mor baklava, dikkat çekti.

Siyah havuç, nar, ahududu, vişne, kırmızı pancar üzere mor meyve ve sebzelerin özüyle hazırlanan mor baklavaya talep son devirde arttı.

12 YILLIK ARAŞTIRMA

Sıhhat problemleri nedeniyle baklava yiyemeyen insanların da artık baklavanın tadına bakabileceklerini tabir eden baklava ustası Ömer Çelebi, “Mormiks ismini verdiğimiz baklava, 12 yıllık araştırma ve geliştirme sonucunda mor zerzevat ve meyvelerin toz haliyle yapılan bir eserdir. İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi’nde yapılan çalışmaların akabinde eseri bize gönderdiler.

ŞEKER, BÖBREK, TANSİYON HASTALARI…

Biz de bu eserle baklava yaptık. Rahatsızlıklarından ötürü baklava yiyemeyen insanların baklavanın lezzetine bakabilmesini amaçlıyoruz. Bunun için şeker, böbrek, tansiyon ve eklem rahatsızlıkları olan şahısların rahatlıkla yiyebilmesi için mor baklavayı ürettik. Şu anda olumlu reaksiyonlar alıyoruz.” diye konuştu.

“DAMAKTA FARKLI BİR TAT BIRAKIYOR”

Talebin çok fazla olduğunu ve bu kadar ilgi beklemediklerini belirten Çelebi, mor baklavanın olağandan daha güç yapıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Baklavayı yapmadan evvel mormiks tozunu hamurla karıştırıyoruz. Bu olağan baklavadan daha güçlü hamur haline geliyor. Daha sonra şerbeti dökülüyor. Toz, şerbetin tüm özelliklerini çekiyor. Damakta farklı bir tat bırakıyor.

“TALEP ARTIYOR”

Birçok imal etabından geçtikten sonra hazır hale geliyor. Mor baklavayı satışa sunduktan sonra çok fazla olumlu geri dönüş aldık. Beşerler bu yeni lezzeti çok beğendi. Her geçen gün talep artıyor, biz de bu talebe yetişmeye çalışıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu