Ekonomi

Fitch, gelişen iktisatların para ünitelerinin güçleneceğini öngörüyor

Fitch Ratings’in bu yıl çevrim içi düzenlediği “Kredi Görünümleri 2021” başlıklı toplantıda, koronavirüs salgınının ekonomik tesirleri ele alındı.

Türkiye’nin büyüme datalarının de gündeme geldiği toplantıda Türkiye’nin Çin’den daha fazla büyüme gösterdiği lisana getirildi.

“DÜNYADA BORÇLANMA ARTTI”

Fitch Ratings Yöneticisi James McCormack, bu yıl gelişen ekonomilere yönelik sermaye akışı ve gelişen iktisatların para ünitelerinin güçlü olmasının beklendiğini bildirdi. McCormack, yaptığı sunumda, derecelendirilen ülkeler içerisinde 2019’da 19 ülkenin, geçen yıl ise yalnızca Singapur’un bütçe fazlası verdiğini, genel olarak tüm dünyada borçlanmanın arttığını söyledi.

“PARA ÜNİTELERİNİN GÜÇLENMESİNİ BEKLİYORUZ”

2021’de 180 ülkeden 84’ünde kamu borcunun GSYH’ye oranının artmasının beklendiğini tabir eden McCormack, bu yıl gelişen piyasalara yönelik sermaye akışı, emtia fiyatları ve gelişen piyasaların para ünitelerinin güçlenmesinin beklendiğini kaydetti.

“TÜNELİN SONUNDA IŞIK GÖRÜNÜYOR”

Fitch Ratings Başekonomisti Brian Coulton ise tünelin sonunda ışığın göründüğünü belirterek, bu yılın birinci yarısına kadar gelişmiş ülkelerde nüfusun kıymetli bir kısmının aşılanmasını beklediklerini söyledi.

Coulton, bu yılın üçüncü çeyreğinde ABD’de, 2022’nin ikinci çeyreğinde ise Avrupa’da GSYH’nin salgın öncesindeki düzeylere dönmesinin öngörüldüğünü söyledi.

“ÇİN’DE TAM KAPSAMLI TOPARLANMA BAŞLADI”

Brian Coulton, Çin’in büyük oranda salgını denetim altına alabildiğini belirterek, ülkede tüketici harcamalarının yine artmaya ve tam kapsamlı toparlanmanın başladığını söyledi.

“YENİ KARANTİNA UYGULAMALARI, YENİ RESESYON DEMEK”

Avrupa’da salgınla çaba kapsamında yeni karantina önlemlerinin alındığını hatırlatan Coulton, “Fakat bu kere iktisat üzerindeki tesirleri birinci karantina devrindeki kadar ağır değil. Tekrar de yeni karantina uygulamaları, yeni resesyon demektir. Bu çok açık.” sözlerini kullandı.

“ÇİN VE TÜRKİYE MÜSPET BÜYÜYOR”

Coulton’ın sunumunda, 2020’nin üçüncü çeyreğinde yalnızca Çin ve Türkiye’nin olumlu büyüme gösterdiği, Türkiye’nin yüzde 5’in üzerinde büyüyerek Çin’i geride bıraktığı belirtildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu