Ekonomi

Eylülde inşaat gereçleri ihracat rekoru kırıldı

Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (İMSAD), İnşaat Materyalleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Eylül 2020 sonuçlarını paylaştı

Endeksteki datalarına nazaran, eylülde bedel ve ölçü olarak yılın en yüksek aylık ihracatı gerçekleştirilirken, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 20 artan inşaat gereçleri ihracatı, ölçü olarak da 5 milyon 650 bin ton ile tüm vakitlerin rekorunu kırdı.

İNŞAAT MATERYALLERİ SANAYİ İHRACATI EYLÜLDE, AĞUSTOS AYINA NAZARAN YÜZDE 25,4 ARTTI

Buna nazaran, inşaat materyalleri sanayi ihracatı eylülde ağustos ayına nazaran yüzde 25,4 artarak tekrar sürat kazanırken, 1 milyar 990 milyon dolar düzeyinde gerçekleşen inşaat materyalleri ihracatı, eylülde yılın en yüksek aylık ihracatı oldu.

Eylül 2019’da 0,40 dolar/kg olan inşaat gereçleri ihracatı ortalama ünite fiyatı, bu yılın birebir periyodunda 0,35 dolar/kg oldu. İhracat ünite fiyatları, haziran ve temmuzda artış gösterdi, ağustos ve eylül aylarında ise durağanlaştı.

İTHALAT, 243.9 BİN TON OLDU

İnşaat materyalleri sanayi ithalatı, ölçü olarak eylülde geçen yılın eylül ayına nazaran yüzde 33,4 arttı ve 243 bin 900 ton oldu.

Eylül ayı ithalatı, bir evvelki ayın yüzde 18,5 üzerinde gerçekleşirken, sanayi ithalatı paha olarak eylülde 722 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

İnşaat materyalleri eylül ayı ithalatı, kıymet olarak 2020’nin en yüksek aylık ithalatı olurken, ithalat ortalama ünite fiyatı eylül ayında 2,96 dolar/kg düzeyine yükseldi.

Ağustos ayındaki düşüşün akabinde eylülde ithalat ünite fiyatı arttı. Aylık ithalat ünite fiyatı, Eylül 2019’da 2,95 dolar/kg olmuştu.

ALT KESİMLER İHRACATTA YÜKSEK PERFORMANS GÖSTERDİ

Eylülde inşaat materyalleri ihracat performansı, ağustos ayındaki yavaşlama sonrası yine hızlandı. 8 alt eser kümesinden 5’inin ihracat ünite fiyatları Eylül 2019’a nazaran geriledi, 3 eser kümesinde ise ihracat ünite fiyatları arttı.

PREFABRİK YAPILARIN İHRAÇ ÜNİTE FİYATI YÜZDE 47,7 ARTTI

Yalıtım gereçleri ortalama ihracat ünite fiyatı eylülde yüzde 19,4 gerilerken, mineral eserlerin ihracat ünite fiyatı yüzde 11 düştü. Prefabrik yapıların ortalama ihraç ünite fiyatı ise yüzde 47,7 artış gösterdi.

Eylülde 8 alt eser kümesinden 7’sinde ihracat ölçü olarak geçen yılın birebir devrinin üzerinde gerçekleşti. Yalnızca bir eserde ihracat ölçüsü, geçen yılın ihracat ölçüsünün altında kaldı.

DEMİR-ÇELİK ESERLERİNİN ÖLÇÜ BAZINDA İHRACATI GERİLEDİ

Eylül 2020’de en yüksek ihracat ölçü artışı yüzde 32,6 ile kimyasal eserlerde, yüzde 28,4 ile yalıtım gereçlerinde ve yüzde 27,2 ile mineral eserlerde gerçekleşti. İhracatı ölçü olarak gerileyen tek alt dal demir-çelik eserleri oldu.

TÜRKİYE SANAYİ İHRACATI EYLÜL AYINDA TEKRAR İVME KAZANDI

Türkiye sanayi ihracatı, ağustos ayındaki yavaşlama sonrası eylülde tekrar hızlandı. Eylül ihracatı, paha ve ölçü olarak ağustos ayının üzerinde gerçekleşirken, sanayi eserleri ihracatı kıymet olarak bir evvelki aya nazaran yüzde 30,3 arttı.

Eylül ihracatı kıymet olarak geçen yılın birebir periyodunun yüzde 5,7 üzerinde gerçekleşirken, eylülde sanayi ihracatı paha olarak 2020 yılının en yüksek aylık ihracatı oldu. Türkiye toplam sanayi eserleri ihracatı ölçü olarak eylülde bir evvelki aya nazaran yüzde 17,3 arttı. Sanayi ihracatı ölçü olarak da kıymetli bir artış kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu