Ekonomi

Erzurum’da Oltulu bayanlar Karnavas başörtülerini Japonlar için dokuyacak

Erzurum’un Olur ilçesine bağlı Ormanağzı köyünde dokunan bir cins pamuklu dokuma olan Karnavas bezinin Japonya’ya ihraç etmek için Olur Kaymakamlığına numune olarak  20 bin dolarlık sipariş verildi.

KAYMAKAMLIK VE HALK EĞİTİM MERKEZİ ARACILIĞI İLE

Olur Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Merkezi tarafından 40 bayanın dokuduğu Karnavas bezinden yapılan başörtüsü, seccade, şal, el çantası, sırt çantası cüzdan ve buzdolabı örtüsü  gibi  eserlerden Japonya’ya ihracat etmek için numune eserler dokutup, Kars MÜSİAD Dışişleri Sorumlusu Ali Uçum tarafından Japonya’ya götürülecek.

DOKUMA, JAPONYA’YA ÖZEL TASARLANACAK

Japon pazarında istenilen eserlere ağırlaşıp dokuma ona nazaran yapılacak. Olur ve mahallelerinde çok sayıda bayana iş imkanı sağlanacak.

“KARNAVAS CECİMİ VE BAŞÖRTÜSÜNÜN SERİ ÜRETİMİNE BAŞLADIK”

MÜSİAD yetkilileri, “Bölge iktisadı ve istihdamı için yapmış olduğumuz projelerden birisi olan karnavas cecimi ve başörtüsünün seri üretimine başlamış bulunuyoruz. Bu eserlerimizi Japonya’ya ihraç edeceğiz.

“BİR MİLYON DOLARA KADAR İHRACAT KELAM KONUSU”

Birinci numune siparişimiz 20 bin dolar, ikinci etap 40 bin dolar yıl içerisinde bir milyon dolara kadar ihracatımız kelam konusu.” dedi.

KURSİYERLERE GELİR KAPISI OLDU

Halk Eğitim merkezinde kursiyer öğrenci Ayşe Acar ise, “Kursumuzda yapmış olduğumuz eserlerimiz yurt dışına ihracat olacak. Bu yüzden çok memnunuz hem hanımlar için hem de bizler için iş kapısı oldu.” dedi.

KARNAVAS BEZİ

Erzurum’un Olur ilçesine bağlı Ormanağzı köyünde dokunan bir tıp pamuklu dokuma olan Karnavas bezi aslında ismi geçen köyün eski ismini taşıyor. Karnavas bezi genelde bayanların dış örtü bezi olarak kullandığı bir dokuma olmakla birlikte, dekorasyon maksatlı örtüler ve mefruşat eseri olarak da kullanılıyor. Bezayağı örgü ile dokunan Karnavas bezi, yöre halkının sözüne nazaran yaklaşık olarak 250 yıldan bu yana dokunuyor. Daha evvelce el tezgahında dokunan Karnavas bezi, vakitle sanayi tipi tezgahların çıkmasıyla üretimine bir müddet orta vermek durumunda kalındı. Karnavas bezi dokumacılığı günümüze, kalan birkaç dokumacının çabasıyla gelebildi. Son vakitlerde Kaymakamlık tarafından yürütülen bir proje ile yeni dokuma ustaları yetiştirildi ve yeni kurulan el tezgâhları ile dokumacılık tekrar canlandırıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu