Ekonomi

Enflasyon Verileri Açıklandı. İşte Son 3 Ayda Ekonominin Durumu

2020’nin ilk enflasyon verileri açıklandı. Ocak, Şubat ve Mart aylarında enflasyon verilerini açıklayan veriler durumun kötüye gittiğini gösteriyor. Koronavirüs kapsamında 2020 yılının ilk 2 ayını güzel geçiren Türkiye’de 11 Mart 2020 itibari ile ilk vaka görülmüştü. Fakat alınan önlemler ile ithalat ve ihracat 2020 yılının başından beri azalmıştı. 11 Mart sonrası evlerine çekilen vatandaşlar için enflasyon oranları ise merak konusu oldu. İşte tüm Türkiyeyi ilgilendiren enflasyon rakamları sonunda açıklandı.

Enflasyon Verileri Sonunda Açıklandı

Mart ayında yıllık enflasyon 11,86’ya yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) belirttiği kolonya verileri ise akılda sorulara sebep oldu. TÜİK’in verdiği verilerde, limon kolonyasının litre fiyatına, son 1 ayda %1,94 zam yapıldığı görülüyor. Fakat İstanbul Ticaret Odası mart ayında limon kolonyasına %72 zam geldiğini belirtmişti. Verilerin bu derece tutarsızlığı vatandaşta güven problemi yaratmaya başladı. 2020 yılı itibari ile ilk 3 ayda ve geçen 12 aylık süreçte yapılan analizlere göre enflasyon verileri belirtildi.

enflasyon-oranları

ZAM YAPMAMA SÖZÜ VEREN 8 KOLONYA FİRMASI

Boğaziçi Kolonyaları, Selin Kolonyaları, Duru Kolonyaları, Eser, Marmara Kolonyaları-Senso Kozmetik, Pereja, Rebul firmaları koronavirüs ile mücadele kapsamında fiyatlarında artış yapmama sözü verdiler.

ANA ARTIŞ GRUPLARI AÇIKLANDI

2019 yılına göre aynı aylar baz alındığında 2020 Ocak, Şubat, ve Mart aylarında daha az bir artış gözlemlendi. Enflasyon oranları aşağıda belirtilen sektörlerde belirlenen yüzde oranlarıyla geçen seneye göre azaldı.

  • Giyim ve ayakkabı %6,18
  • Eğlence ve Kültür %6,72
  • Ev Eşyaları %7,69
  • Haberleşme %0,05

2019 yılına göre enflasyon oranlarının arttığı sektörler ise şu şekilde açıklandı;

  • Alkollü içecekler ve tütün %40,19
  • Çeşitli mal ve hizmetler %17,21
  • Konut %15,31
  • Sağlık %2,78
  • Gıda ve Alkolsüz içecekler %1,95

sağlık sektörü tüfe artışı

Geçtiğimiz ay, istatistik endeksinde bulunan 418 maddelik listede, 98 maddenin fiyatlarında düşüş gözlemlenirken, 32 maddenin fiyatlarında değişim olmadı ve 288 maddenin fiyatları ise artış gösterdi.

TÜFE bu sene şubat ayına göre %0,77 artış gösterirken 2019 aralık ayına göre %1,12 artış gösterdi. Geçen sene ile kıyaslandığında ise 1 yılda %12,61 artış gösterdi.

Türkiye ekonomi olarak diğer birçok devlete göre iyi durumda olsa da koronavirüs sonrasında durumun nasıl olacağı öngörülemiyor. Gıda sektörü hakkında da fiyat artışlarının gündemde olduğunu belirtip, haber hakkında detaylı bilgi geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu