Ekonomi

Ekonomistler TCMB’den siyaset faizi değişikliği beklemiyor

Yurt içi piyasada gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı ve karar metninde aktarılacak iletilere odaklandı. Ekonomistlerin büyük çoğunluğu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) sabit bırakılacağını kestirim ediyor.

Garanti BBVA Türkiye Başekonomisti Seda Güler Mert, Merkez Bankası’nın kelamlı yönlendirme konusundaki telaffuz değişikliğinden sonra bu ayki toplantının değerinin arttığını vurguladı.

ÇEKİRDEK ENFLASYON GÖSTERGELERİNE VURGU YAPILIYOR OLSA DA MANŞET ENFLASYONUN KIYMETİ BÜYÜK

Her ne kadar çekirdek enflasyon göstergelerine vurgu yapılıyor olsa da Türkiye iktisadı için geçmişe dönük fiyatlama davranışlarından ötürü manşet enflasyonun değerinin büyük olduğunu söz eden Mert, şunları kaydetti:

“YIL SONU SİYASET FAİZİ BEKLENTİMİZ YÜZDE 18″

“Bu yaklaşımla erken bir faiz indirimi, beklentileri olumsuz etkilemeye devam edebilir. Münasebetiyle küresel şartların bizim üzere ülkeleri zorlamaya başlayacağı bu yeni periyotta, enflasyon üzerindeki riskleri düşündüğümüzde, biz hala temkinli kalınacağını ve yılın son 2 ayında kademeli bir faiz indirimi olabileceğini düşünüyoruz. Yıl sonu siyaset faizi beklentimiz yüzde 18.”

ÇEKİRDEK ENFLASYON SÖYLEMİ KİMİ PİYASA İZLEYİCİLERİNİ BU AY MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇABUK FAİZ İNDİRİMİNE GİDECEĞİNE İNANDIRDI

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun “çekirdek enflasyonun kıymetinin arttığına” dair sözlerinin en azından kimi piyasa izleyicilerini, “Banka’nın bu ay mümkün olduğunca çabuk faiz indirimine gideceğine” inandırdığını söyledi.

“TCMB’NİN SİYASET FAİZİNİ YÜZDE 19’DA SABİT BIRAKACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM”

“TCMB Lideri Kavcıoğlu, ‘özellikle pandemi nedeniyle ortaya çıkan inanılmaz şartlar çekirdek enflasyon göstergelerinin ehemmiyetini artırıyor’ diyerek haklı olabilir.” diyen Matys, TCMB’nin siyaset faizini yüzde 19’da sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu.

Matys, enflasyonun yüzde 19,25’e çıktıktan sonra para siyasetinde gevşeme döngüsüne gitmenin yanlış bir adım olabileceğini söyledi.

“TCMB’NİN VURGUSU ÇEKİRDEK ENFLASYONA KAYDI”

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Yöneticisi Phoenix Kalen ise siyaset yapıcıların “politika faizinin gerçekleşen ve öngörülen enflasyon düzeylerinin üzerinde olacağına” dair tavrını bıraktığını kaydetti.

TCMB’nin vurgusunun çekirdek enflasyona kaydığını belirten Kalen, siyaset faizinin yıl sonuna kadar yüzde 19 düzeyinde kalabileceğini aktardı.

“EYLÜLDE DEĞİŞİKLİK YOK, EKİMDE İNDİRİM OLABİLİR”

TD Securities Gelişen Piyasalar Strateji Lideri Cristian Maggio, TCMB’nin bu ayki toplantısında değişikliğe gitmeyebileceğini, ekim ayında siyaset faizinde indirim olabileceğini söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu