Ekonomi

Dünya Ekonomisi Büyük Zarar Gördü

Dünya ekonomisi son yaşanan olaylardan dolayı büyük zarar gördü. Koronavirüsün dünyayı kasıp kavurduğu bu günlerde tüm ülkelerin ekonomisi de ciddi anlamda zarar gördü. Devletler bu tarz günler için ayırdıkları bütçeyi kullanmaya daha şimdiden başladılar bile. İşsizlik fonları, afetler için ayrılan fonlar ve acil durumlarda kullanılacak fonlar için bazı devletler 100 milyar dolar üzeri bütçe ayırdı.Peki bu yaşananlar döviz ve altını nasıl etkiledi? Detaylar haberimizde.

ekonomi zor durumda dolar ve altın artışta

Dünya Ekonomisi Zor Günler Geçiriyor

Tüm dünyada birçok ülke yavaş yavaş kendi kendisini karantina altına alıyor. Sınırlarını kapatıyor ve dış ticareti durduruyor. Koronavirüs her yerden çıkabiliyor. Yurtdışından gelen ürünlerde de koronavirüs olabileceğini değerlendiren yetkililer ithalat ve ihracatı durdurmaya doğru gidiyor. Dünya ekonomisi bu durumdan ciddi anlamda etkileniyor. Tüm ticaret ağı kilitlenmiş durumda. Virüs sebebiyle birçok havayolu iflas etti ve birçok işyeri de kapatma kararı almak zorunda kaldı.

Apple bile Çin harici tüm mağazalarını geçici bir süre kapatma kararı almıştı. Türkiye’de ise son durum hala karmakarışık. Halkın bilinçsizliği ve vurdumduymazlığı yüzünden her geçen gün vaka sayısı katlanarak artıyor. Sokağa çıkma yasağına uymayan insanlar, herkesin hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor.

Türkiye ekonomisinde ise durum daha vahim. Geçtiğimiz yıllarda tüm fonlarını kullanan Türkiye, hem ekonomi hem de sağlık açısından kritik bir dönemde. Türk Lirası her geçen gün daha da değer kaybederken vatandaş paralarını dolar, euro ve altına yatırıyor.

Dolar: 6,65    Euro: 7,27   Sterlin: 8,22   Gram Altın: 340,64

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu