Ekonomi

Dolar ve Euro Yükselişi

Dolar ve Euro son 1 aydır ciddi oranda yükselişe geçti. 7 Mayıs itibariyle güncel Dolar kuru 7.22 seviyesinde başladı. Euro ise 7.80 TL ile rekor kırdı. Doların ani yükselişi ile ilgili açıklama yapan Medipol Üniversitesinden Kerem Alkin ve Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer kurda ciddi düşüşler vurguladı.Peki dolar ve euro neden yükseliyor? Detaylar haberimizde…

dolar ve euro artışı

Dolar ve Euro Kurlarında Yükseliş Devam Ediyor

İddialara göre Türkiye’yi IMF’den kredi almaya zorlamaya çalışanlar var. Bir grup spekülatöre göre Amerikan Merkez Bankası (FED) Türkiye’yi swap anlaşmasına zorluyor. Bununla ilgili hiçbir kanıt olmamasına rağmen sanki ülkemizde bir döviz kıtlığı varmış gibi bir izlenim uyandırılmaya çalışılıyor. Bu oluşan ortam nedeniyle kur fiyatlandırılması gerçekleştiriliyor.

Ani Yükseldi Ani Düşüş Olacak

Kerem Alkin yaptığı açıklamada “Türkiye bu döviz yükselişini defalarca atlatmış bir ülkedir. Koronavirüs ile mücadelede başarıya ulaşıldıktan sonra ve dünya ekonomisi normale döndükten sonra kurlarda çok ciddi düşüş olacak ” ifadelerine yer verdi.

dolar-euro-altın

Kurdaki ani yükselişin koronavirüs kaynaklı olduğunu belirten SETA Ekonomi Araştırmacısı Doç. DR Mevlüt Tatlıyer, işin arkasında yatırımcıların olduğunu belirtti. ” Bu yükselişte kimse sorumlu değil. Türk Lirası dolar karşısında %20 değer kaybetti bu büyük bir kayıp fakat dolar tüm dünyada yükseliyor ve yatırımcılar zengin ve gelişmekte olan ülkeleri tercih ediyorlar ” Sadece dolar değil altının da ciddi oranda yükseldiğini görebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu