Ekonomi

Denizler balıkçılık açısından yakından takip ediliyor

İktisat Muhabirleri Derneği (EMD) idare şurası üyeleri ile, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir ortaya geldi. Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, denizlerde balık popülasyonunun arttığını, hem kullanma hem de müdafaa istikrarını gözettiklerini bildirdi.

“BALON BALIĞINDA KUYRUK BAŞINA VERİLEN ÖDÜL SİSTEMİ BAŞARILI BİR UYGULAMA”

Denizleri yakından takip ettiklerini belirten Pakdemirli, istilacı tipler ortasında sayılan balon balığında kuyruk başına verilen ödül sisteminin başarılı bir uygulama olduğunu söz etti.

Pakdemirli, balon balığıyla ilgili genel bir eza olmadığını ancak önlemli gittiklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

“BALON BALIĞININ ÖBÜR ÇEŞİTLERİNİN AVLANMASINA DA DAYANAK VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

“Desteğimiz devam ediyor. Anaçlarıyla ilgili dayanağı veriyoruz. Bundan ötürü balon balığı popülasyonunu azalttık. Bu avlanma ile başka balık popülasyonunun yaşamasına imkan sağlandı. Balon balığının dokuz çeşidi bulunuyor. Başka küçük cinsteki balon balıklarının avlanması için de takviye vermeyi planlıyoruz.”

“HAMSİDE AV YASAĞI MÜHLETİ 10 GÜN DAHA UZAYABİLİR”

Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı’nda 10 gün için getirilen hamsi avlama yasağına değinen Pakdemirli, hamsilerin uzunluklarının küçük olmasının temel nedeninin çevresel ve iklimsel faktörler olduğunu bildirdi. Pakdemirli, “Denizlerimizde hamsi bol lakin yeteri kadar büyümedi. Avcılık yasağı konusunda şayet 10 günlük müddet yetmezse bir 10 gün daha uzayabilir.” sözlerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu