Ekonomi

Çin’e kanatlı et ve eserleri ihracatımız başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti ortasında uzun müddettir devam eden resmi temas ve görüşmelerin akabinde “Türkiye’den Çin’e İhraç Edilebilecek Kanatlıların Kontrolü, Karantina ve Veteriner Sıhhat Kaideleri Hakkında Protokol Taslağında” muahede sağlandığı duyuruldu.

BİRİNCİ İHRACATI 38 İŞLETME YAPACAK

Hazırlanan veteriner sıhhat sertifikası modeli ve ülkeden ihracat talebi bulunan 38 işletme bilgisi, Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerine iletildi. Mutabakatların akabinde 15 Ekim prestijiyle kanatlı et ve eserleri ihracatının önü açıldı.

“ÜLKEMİZDEN ÇİN’E BİRİNCİ DEFA KANATLI ET VE ESER İHRACATI”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’den Çin Halk Cumhuriyeti’ne kanatlı et ve eserleri ihracatının yapılması maksadıyla yürütülen çalışmaların meyvelerini verdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Ülkemizden Çin’e birinci kere kanatlı et ve eser ihracatı gerçekleştirildi. 6 Kasım prestijiyle birinci sefer kanatlı et ve eser ihracatı somut olarak başladı. Bakanlığımız tarafından uzun süren çalışmalar sonucunda, kanatlı eti ve eserleri ihracatında dünyanın değerli ithalatçılarından biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kapılarını Türk kanatlı bölümüne açması, bölümümüz açısından çok kıymetlidir.

“ONAYLI İŞLETME SAYISININ ARTIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞACAĞIZ”

Önümüzdeki süreçte daha fazla kanatlı işletmesinin ihracat yapması için Bakanlık olarak onaylı işletme sayısının artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek.”

“73 ÜLKEYE KANATLI ETİ İHRAÇ EDİYORUZ”

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin kanatlı et üretiminde dünyada sayılı ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Üretimden tüketime tüm etaplarda besin güvenilirliğini uyguluyoruz. Bu güvenilirliği sağladığımız için kelam konusu eserlerimizi Irak, Gürcistan, Japonya, Rusya Federasyonu ve Gümrük Birliği ülkelerinin de dahil olduğu toplam 73 ülkeye ihraç etmekteyiz. 2019 yılında 613 milyon dolar, kanatlı et ve eserleri ihracatı gerçekleştirdik. Önümüzdeki periyotta bu ihracatımızı daha artırmayı hedefliyoruz.”

“SÜT ESERLERİ İHRACATI DA BAŞLADI”

Bakan Pakdemirli, bu yıl içerisinde Çin’e süt eserleri ihracatının da başladığını ve 56 işletmenin onaylandığını anımsatarak, hali hazırda süt eserleri ihracatının meselesiz formda devam ettiğini vurguladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu