Ekonomi

Brüksel’de Uber’in taksi uygulaması sona eriyor

Brüksel’de yaklaşık 2 bin Uber ile 1200 civarında taksi ulaşım hizmeti sunuyor. Belçika basınına nazaran, Brüksel’de üst mahkeme, akıllı telefon uygulamasıyla alternatif taksi hizmeti sunan Uber’in faaliyetinin durdurulmasına hükmetti.

Brüksel Temyiz Mahkemesi, 2015’te Uber aleyhine verilen alt mahkeme kararını onadı.

BRÜKSEL’DE ŞOFÖRLER ARTIK UYGULAMAYI KULLANARAK ÇALIŞAMAYACAK

Mahkeme, telefon uygulamasıyla alternatif taksi hizmeti sunan Uber’in Brüksel’deki faaliyetinin durdurulmasına ve şoförlerin uygulamayı kullanarak çalışamayacağına karar verdi.

26 KASIM SON GÜN

Karara ait açıklamada bulunan Uber Belçika Lideri Laurent Slits, mahkeme kararı sonucunda Uber ulaşım uygulamasının 26 Kasım cuma akşamından itibaren kullanılamaz hale geleceğini tabir etti.

UBER’İN BRÜKSEL’DE YAKLAŞIK 2 BİN LİSANSLI ŞOFÖRÜ VAR

Uber’in Brüksel’de yaklaşık 2 bin lisanslı şoförü bulunduğunu aktaran Slits, çalışanların gelir elde edemeyeceğini ve bundan derin tasa duyduklarını belirtti.

Slits, kelam konusu mahkeme kararının akıllı telefonlardan evvelki devirde hazırlanmış ve artık kararı kalmamış mevzuatlara nazaran alındığına işaret ederek, hükümetin 7 yıldır kelam konusu mevzuatı güncellemediğini kaydetti.

UBER, BRÜKSEL’DE PROFESYONEL LİSANS SAHİBİ ŞOFÖRLERLE ÇALIŞIYORDU

ABD firması Uber, Brüksel’de 2014’te faaliyete başlamış ve o devirde lisansı olmayan özel araç sahibi bireylerle çalışıyordu.

“TAKSİCİLİK HİZMETİ VERMEK İÇİN GEREKLİ KURALLARI TAŞIMIYOR”

Brüksel Mahkemesi, 2015’te Uber’in taksicilik hizmeti vermek için gereken kaideleri karşılamadığına ve yasa dışı olduğuna hükmetmişti.

Kelam konusu kararın akabinde Uber, Brüksel’de profesyonel lisans sahibi şoförlerle çalışmaya geçmişti.

PROTESTOLAR YAŞANIYORDU

Brüksel’de Uber şoförleri, kentin taksi mevzuatının güncellenmemesi ve durumlarının belirsizlik içinde bırakılması nedeniyle sıklıkla protesto düzenliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu