Ekonomi

BOTAŞ Sivas’ta atık ısıdan elektrik üretecek

Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ’den (BOTAŞ) yapılan açıklamada, “Kamuda Güç Performans Mukavelelerinin Uygulanmasına Ait Tebliğ” çerçevesinde Sivas Kompresör İstasyonu’nun pilot bölge olarak belirlendiği tabir edildi.

TEKLİFLER 11 KASIM’A KADAR VERİLEBİLECEK

Sivas’ta atık baca gazı ısısından elektrik üretimi için ihale çalışmalarına başlandığı bildirilen açıklamada, tekliflerin 11 Kasım’a kadar verilebileceği belirtildi.

45 GİGAVATSAAT ELEKTRİK GÜCÜ ELDE EDİLMESİ PLANLANIYOR

Kompresör istasyonlarının doğalgaz boru çizgileri boyunca muhakkak aralıklarla kurulan tesisler olduğunu belirten açıklamada, şunlar kaydedildi: “Proje kapsamında Sivas Kompresör İstasyonu’nda bulunan 4 gaz basınçlandırma türbinlerinin atık baca gazından çıkan ısıdan, ORC (Organic Rankine Cycle) sistemi kurularak tam kapasitede yıllık yaklaşık 45 gigavatsaat elektrik gücü elde edilmesi planlanmaktadır.

ETRAFA SALINAN ATIK ISI ÖLÇÜSÜ AZALACAK

Tıpkı vakitte etrafa salınan atık ısı ölçüsünün yüzde 95 azaltılacağı bu projeyle Sivas Kompresör İstasyonu’nun yıllık elektrik muhtaçlığının tamamının karşılanmasının yanı sıra BOTAŞ’ın başka tesislerinde gereksinim duyulan toplam yıllık elektrik gücünün de yaklaşık yüzde 20’sinin karşılanması ve elektrik üretiminde ülkenin toplam konseyi gücüne katkı sağlanması hedeflenmektedir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu