Ekonomi

Bitlis’te dayanakla oluşan bahçelerden 20 milyon lira gelir bekleniyor

Bitlis’te tarım ve hayvancılığın gelişmesi, eser çeşitliliğinin artırılması için sunulan imkanları kıymetlendiren çiftçiler, çağdaş tarım yapmaya başladı.

Kentin birçok yerinde kurulan elma bahçeleri, eser verimliliğiyle hem çiftçilerin yüzünü güldürdü hem de yeni bir gelir kapısı kazandı.

“20 MİLYON LİRA GELİR BEKLİYORUZ”

Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, kentteki 1 milyon 300 bin dekarlık tarım yeri varlığının yaklaşık 70 bin dekarında meyvecilik yapıldığını söyledi.

Verdikleri dayanaklarla 12 bin dekar alanda çeşitli tiplerde elma bahçelerinin kurulduğunu aktaran Çelik, şöyle konuştu:

“Bu yıl rekoltemizin 20 bin ton olmasını bekliyoruz. Bahçe fiyatlarını da takip ediyoruz. Bundan vilayetimize 20 milyon lira civarında ekonomik girdi hedefliyoruz. Komşu vilayetlerden tarım personelleri gelip hasadı yapıyor.

2-3 BİN MEVSİMLİK PERSONEL ÇALIŞIYOR

Bu bahçelerde hasat periyodunda 2-3 bin mevsimlik emekçi göçü de yaşanıyor. Kovid-19 sürecinde bütün üretim alanlarında olduğu üzere meyveciliğe dikkat ettik. Gelecek yıl meyve alanlarının artırılması için yüzde 50’si hibe olmak üzere 4 milyon bütçeli kapama meyve bahçelerinin oluşturulması için çalışma başlattık. Bu sayede kentin meyvecilik alanında daha güçlü biçimde üretim yapacağını düşünüyoruz.”

Yetiştirilen elmaların bir kısmının kurutularak Ege Bölgesi’ne, oradan da elma çayı olarak dünya piyasasına arz edildiğini belirten Çelik, bir kısmının da yaş meyve olarak birçok ile ve meyve suyu fabrikalarına pazarlandığını kaydetti.

BOŞ YERİNİ ELMA BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

Adilcevaz ilçesinde hibe takviyesinden yararlanarak Van Gölü kıyısında elma bahçesi oluşturan Celal Tümüç de “Gransimit, Arjantin, Golden, Misket ve Arap Kızı” tiplerinde elma yetiştirerek atıl durumdaki 200 dönüm toprağını gelir kapısına dönüştürdü.

Yerini pahalandırmak için hazırladığı projesinin kabul edilmesiyle elma fidanlarını diktiğini anlatan Tümüç, “Ülkemize ve milletimize yararlı olmak için bu işe başladık. Her yıl 100 tona yakın bir elma hasadımız oluyor. Yerimizi pahalandırmak istedik. Devlet takviyesi olmasaydı bunu yapamazdık. Bu işin iktisada, bize ve çalışanlarımıza yararı var.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu